مقالات

ابعاد مخزن آب و نکات مهم در خرید مخزن آب با ابعاد مناسب

ابعاد مخزن آب

انتخاب ابعاد مخزن آب هنگام خرید از اهمیت بالایی برخوردار است. مخازن آب کاربرد های زیادی دارند. از این مخازن در جاهای مختلف استفاده می شود. معمولا از منبع آب برای کاربرد هایی مثل آبیاری محصولات کشاورزی، دامپروری، مهار آتش، تولید مواد شیمیایی و غیره استفاده می شود. طبیعتا نمی توان برای تمام کاربرد ها از یک مخزن با ابعاد مشخص استفاده کرد. به همین علت لازم است تا با بررسی شرایط بهترین ابعاد مخزن آب را مشخص کرده و خریداری کنیم.

اینکه چگونه بهترین ابعاد مخزن آب را مشخص کنیم موضوعی است که قصد داریم تا در این مقاله به آن بپردازیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

راهنمای انتخاب ابعاد مناسب مخزن آب

هنگام خرید مخزن آب یکی از مواردی که اهمیت زیادی دارد انتخاب ابعاد مخزن آب است. ابعاد مخزن آب باید به گونه ای باشد که نیاز های شما را تامین کند و در عین حال زیادی بزرگ نباشد. در صورتی که ابعاد مخزن آب کوچک باشد نیاز خواهید داشت تا در فواصل کوتاه زمانی مجدد آن را پر کنید و عملا نیاز های شما تامین نخواهد شد. در نقطه مقابل، اگر ابعاد مخزن آب خریداری شده بزرگ تر از حد نیاز باشد تنها فضای زیادی از مکان شما را اشغال می کند و در عمل کارایی نخواهد داشت.

علاوه بر این، طبیعتا برای خرید یک مخزن آب بزرگ نیاز به پرداخت هزینه بیشتری نیز خواهید داشت. مجموعه این موارد سبب می شود تا پیش از خرید مخزن، به درستی ابعاد مورد نیاز را مشخص کنید که به چه مخزنی و با چه ابعادی نیاز دارید.

نحوه انتخاب بهترین ابعاد مخزن آب

نحوه انتخاب بهترین ابعاد مخزن آب

همان طور که گفته شد، در مورد انتخاب ابعاد مخزن آب در وهله اول باید کاربرد مخزن را مشخص کنید و بدانید که قصد دارید تا از این مخزن در کجا استفاده کنید. اگر قصد دارید تا مخزن آب را در ساختمان مورد استفاده قرار دهید مطابق استانداردی که اداره آب و فاضلاب مشخص کرده است لازم است تا برای هر واحد، 250 لیتر آب ذخیره را قبل از پمپ در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر ساختمان شما یک ساختمان 10 واحدی است باید یک مخزن 2500 لیتری تهیه کنید.

تاثیر ابعاد مخزن آب بر کاربرد آن

همان طور که گفته شد، کاربرد اهمیت زیادی در انتخاب ابعاد مخزن آب دارد. در ساختمان ها معمولا مخازن آب در قسمت هایی نصب می شوند که کم تر در معرض دید قرار دارند. به عنوان مثال، مخازن آب در موتور خانه ها، پارکینگ، پشت بام یا زیر زمین نصب می شود.

نکته ای که حائز اهمیت این است که در انتخاب ابعاد مخزن آب باید توجه داشته باشید که مخزن آب شما بتواند درون مکان مورد نظر به راحتی قرار گیرد. در صورتی که ابعاد مخزن بزرگ تر از ابعاد مکان نصب باشد طبیعتا نمی توان آن را نصب نمود. بدین ترتیب نیاز خواهید داشت تا مخزن آب را تعویض کنید. برای اینکه بهترین ابعاد را انتخاب کنید لازم است تا اول اندازه مکانی که قصد نصب مخزن را دارید مشخص کنید. سپس ابعاد اندازه گیری شده را در اختیار فروشنده قرار دهید تا بهترین مخزن را به شما معرفی کند.

کاربرد های مخزن آب

کاربرد های مخزن آب

نکته بعدی در مورد مخازنی که در ساختمان نصب می شوند این است که باید مسیر انتقال مخزن را نیز مد نظر داشته باشید. در واقع، اندازه مخزن خریداری شده باید به گونه ای باشد که بتوان آن را از راهرو ها و پله ها منتقل کرد و در مکان مشخص شده قرار داد. متاسفانه بسیاری از افراد به این موضوع توجه نکرده و بعد از خرید مخزن متوجه می شوند که نمی توانند آن را به مکان دلخواه خود در ساختمان منتقل کنند. در نتیجه این افراد مجبور می شوند با صرف هزینه های زیاد مخزن را تعویض کنند.

مقایسه ابعاد مختلف مخزن آب

مخازن آب در ابعاد مختلف و جنس های گوناگون ساخته می شود. در هنگام خرید، باید بر اساس نیاز خود بهترین ابعاد را مشخص کنید. مخازن آب در ابعاد های 100، 230، 500، 1000، 1500، 2000 لیتر و بزرگ تر تولید می شوند. البته ابعاد گفته شده استاندارد هستند و شما می توانید در صورت نیاز، ابعاد بزرگ تر نیز خریداری کنید. البته ممکن است بعضی از فروشندگان این امکان را نداشته باشند. مخازن آب با حجم های گوناگون، در طول، عرض و ارتفاع با یکدیگر متفاوت هستند. بنابراین صرفا نباید به حجم مخزن توجه کرد بلکه در انتخاب ابعاد مخزن آب باید به مشخصات کامل مخزن از جمله طول، عرض و ارتفاع توجه کرد تا با نیازهای شما مطابقت داشته باشد.

نحوه اندازه‌گیری ابعاد مخزن آب

پیش از اینکه به بررسی نحوه اندازه گیری ابعاد مخزن آب بپردازیم باید بدانید مخازن آب سه ظرفیت دارند که عبارت اند از ظرفیت اسمی، واقعی و قابل استفاده. حجم مخزن وقتی که تا لبه آن پر شده است ظرفیت اسمی نام دارد. برای محاسبه ظرفیت اسمی، طول در عرض در ارتفاع ضرب می شود تا حجم مخزن به دست آید. ظرفیت واقعی، حجم مخزن در زمانی است که بیشترین سطح آب درون آن می تواند قرار گیرد. در واقع، ظرفیت واقعی مخزن، همان حجم آب پر شده است تا جایی که شیر توپی نصب شده است. معمولا ظرفیت واقعی کمی کم تر از ظرفیت اسمی است.

نحوه اندازه گیری ظرفیت مخازن آب

نحوه اندازه گیری ظرفیت مخازن آب

در نهایت، ظرفیت قابل استفاده مطرح می شود که به میزان آبی گفته می شود که بین بالاترین سطح آب و آب مرده غیر قابل استفاده در پایین مخزن قرار دارد. برای محاسبه ظرفیت قابل استفاده، مقدار فضای خالی بالای مخزن و مقدار فضایی که آب غیر قابل استفاده در پایین مخزن قرار دارد را اندازه می گیرند و آن را از ارتفاع کل کم می کنند. بعد از به دست آمدن ارتفاع جدید ظرفیت مخزن به دست می آید.

ظرفیت‌های مختلف مخزن آب و کاربردهای آنها

معمولا مخازن آب بنا به کاربرد هایی که دارند در ابعاد مختلفی تولید می شوند. مخازن آب کوچک که ظرفیت آنها کم تر از 500 لیتر است بیشتر در کاربرد های خانگی برای استفاده آب شرب و یا مصارف کشاورزی کوچک و تامین آب گلخانه ها مورد استفاده قرار گرفته می شوند. دسته دیگری از مخازن آب وجود دارند که ظرفیت آنها بیشتر بوده و تا 5000 لیتر آب را می توانند در خود ذخیره کنند. این مخازن نیز برای تامین آب شرب در آپارتمان ها و مصارف کشاورزی استفاده می شوند. مخازن با ابعاد متوسط می توانند برای سیستم های آتش نشانی در مجتمع های کوچک نیز مورد استفاده قرار گرفته شوند.

در نهایت مخازن بزرگ را داریم که بیشتر در کاربرد های صنعتی مورد استفاده قرار گرفته می شوند. ابعاد مخزن آب مورد استفاده در صنعت، بسیار بزرگ است و ظرفیت آن بیش تر از 5000 لیتر است. بنابراین همان طور که مشاهده کردید بر اساس کاربرد هایی که وجود دارد ظرفیت های مختلفی از مخازن آب تولید می شود.

استانداردهای ابعاد مخزن آب

ابعاد مخزن آب بر اساس استاندارد های مختلفی تولید می شود. معمولا برای اینکه تمام مخازن تولید شده دارای ابعاد یکسانی باشند شرکت هایی که این مخازن آب را تولید می کنند از این استاندارد ها پیروی می کنند. به عنوان مثال، در مخزن آب استوانه ای با ظرفیت 1000 لیتر معمولا قطر آن یک متر و ارتفاع آن 1.5 متر مد نظر گرفته می شود. مجددا تاکید می شود این استاندارد ها برای مخازن آب تولید شده توسط شرکت ها به کار برده می شود. در صورت نیاز مشتری و انجام توافقات لازم امکان تولید مخازن آب با اندازه دلخواه مشتری وجود دارد.

قیمت مخزن آب

قیمت مخزن آب

بررسی قیمت مخازن آب با ابعاد مختلف

مخازن آب در ابعاد های مختلفی تولید می شوند که قیمت های آنها با یکدیگر متفاوت است. برای خرید مخزن آب پلی اتیلن 100 لیتری با جنس پلی اتیلن باید چیزی در حدود یک و نیم میلیون تومان هزینه کنید در حالی که اگر ابعاد مخزن بیشتر شود و به 1000 لیتر برسد قیمت مخزن نیز افزایش یافته و به حدود 5 میلیون تومان می رسد. در مورد قیمت، تنها ابعاد مخزن آب اهمیت ندارد و جنس مخزن نیز مهم است. به همین دلیل لازم است تا برای دانستن قیمت شرایط خود را به فروشنده اعلام کنید تا بهترین مخزن با مناسب ترین قیمت به شما پیشنهاد شود. در نهایت نیز توجه داشته باشید که قیمت مخازن آب نیز مانند سایر کالا ها متغیر است و لازم است تا هنگام خرید قیمت را از فروشنده دریافت کنید.

نکات مهم در خرید مخزن آب با ابعاد مناسب

نکات مهم در نگهداری از مخزن آب

نکات مهم در نگهداری از مخزن آب

ابعاد مخزن آب باید بر اساس نیازهای شما انتخاب شود. توصیه می شود تا قبل از انتخاب و خرید مخزن حتما به صورت کامل و اصولی نیازهای خود را بررسی کنید تا بدانید به مخزن آب با چه اندازه ای احتیاج دارید. نکته دوم این است که هنگام خرید حتما بررسی کنید که اندازه مخزن آب با اندازه محل قرار گیری آن تناسب داشته باشد. برای این کار می توانید لیست اندازه های مخزن آب را از فروشنده دریافت کنید. جدای از مسئله ابعاد، هنگام خرید مخزن آب باید به چند نکته توجه داشته باشید. اگر قصد دارید تا از مخزن برای مصارف آب آشامیدنی استفاده کنید بهتر است سراغ مخازن آب از جنس پلی اتیلن بروید. اگر مصارف کشاورزی مد نظر شماست می توانید از مخازن فلزی نیز استفاده کنید.

مخزن آب را در مکان های صاف قرار دهید. اگر مکانی که مخزن را قرار می دهید شیب داشته باشد در صورتی که مخزن به صورت کامل پر شود به دلیل فشار هایی که توسط آب به دیواره مخزن وارد می شود بعد از مدتی مخزن سوراخ شده و کارایی خود را از دست می دهد.

مهم ترین نکات در استفاده از مخزن آب

بعد از انتخاب ابعاد مخزن آب و خرید مخزن دلخواه خود، لازم است تا برخی از نکات را هنگام استفاده مد نظر داشته باشید. اول اینکه، به هیچ عنوان هنگامی که مخزن آب و یا وان پلاستیکی پر است آن را جا به جا نکنید. در صورتی که میخواستید مخزن را جا به کنید در ابتدا آب آن را کاملا خالی کنید و سپس به هر مکانی که می خواهید منتقل کنید. مخازن آب برای استفاده در شرایط فشار اتمسفریک ساخته می شوند. به همین علت توصیه می کنیم که از هوابند نمودن درب پیچی مخزن خودداری کنید تا هنگام مکش پمپ، هوای جایگزین بتواند وارد مخزن شود. در نهایت نیز مخازن را در مکان هایی که حرارت زیاد است نگه داری نکنید و مراقب باشید که اجسام تیز به آن برخورد نکند.

سخن پایانی

انتخاب ابعاد مخزن آب یکی از مهم ترین چیزهایی است که باید هنگام خرید مخزن به آن توجه داشته باشید. در صورتی که ابعاد را به صورت مناسب انتخاب نکنید بعد از مدتی به دلایل مختلف نیاز به تعویض مخزن خواهید داشت. توصیه می شود که در انتخاب ابعاد مخزن آب حتما با کارشناسان متخصص در این زمینه مشورت های لازم را به عمل بیاورید. توصیه پایانی نیز این است که بعد از اینکه مخزن را با هر ابعادی خریداری کردید به صورت دوره ای آن را بازدید کنید تا نشتی های احتمالی شناسایی شود. امیدواریم که مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

مخزن پلاس

 سوالات متداول

چگونه بهترین ابعاد مخزن آب را انتخاب کنم؟

برای اینکه بهترین ابعاد را انتخاب کنید بهتر است تا چند روز میزان مصرف آب را اندازه گیری کنید و سپس متناسب با میزان مصرف، ابعاد مخزن را انتخاب کنید. علاوه بر این روش استاندارد هایی نیز وجود دارد که می توانید ابعاد را بر اساس استاندارد ها انتخاب کنید.

بهترین ابعاد برای مخازن آب خانگی چه قدر است؟

این موضوع بستگی به تعداد اعضای خانواده شما دارد. معمولا بر اساس تعداد اعضای خانواده، ظرفیت مخزن آب می تواند بین 100 تا 300 لیتر متغیر باشد.

آیا ارتفاع مخزن روی فشار آب موثر است؟

بله. مقدار فشار آب در مخزن به ارتفاع آن بستگی دارد. هر چه قدر ارتفاع بیشتر باشد فشار وارده به لوله بیشتر می شود.

آیا باید بین مخزن آب و دیوار ها فاصله وجود داشته باشد؟

توصیه می شود محلی که مخزن آب در آن نصب می شود به گونه ای باشد که مخزن آب با سایر وسایل و دیوارها، به اندازه 10 درصد اندازه مخزن فاصله داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *