مقالات

دلایل کم شدن فشار آب خانه و روش های افزایش آن

کم شدن فشار آب خانه

حتما برایتان پیش آمده که با مشکل افت فشار آب  به خصوص در فصول گرم سال مواجه شده باشید. مساله کم شدن فشار آب خانه، جزو مشکلات دردسرساز است. افت فشار آب، موجب ایجاد اختلال در آسایش و رفاه ساکنین ساختمان ها می شود. دلایل کاهش فشار آب در خانه، متنوع است و برای رفع این معضل، راهکارهای موقتی و دائمی وجود دارد. ممکن است، دلایل افت فشار آب در لوله ها همچون انسداد لوله‌، خرابی سیستم آبرسانی شهری، مصرف زیاد آب یا بروز مشکل در شبکه آب شهری باشد. برای رفع مشکل کم شدن فشار آب خانه و افزایش موقتی فشار آب، می ‌توانید از راهکارهایی مثل تمیز کردن و رفع رسوبات لوله، استفاده از شیرهای افزایش فشار و غیره استفاده کنید. اما برای افزایش دائمی فشار آب، بهتر است به راهکارهایی نظیر نصب پمپ آب، مخزن ذخیره آب، تعویض لوله ‌ها و… فکر کنید. در این مطلب از «مخزن پلاس» به بررسی دلایل افت فشار آب و راهکارهای رفع آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

دلایل کم شدن فشار آب خانه

افت فشار آب می تواند، به دلایل مختلفی رخ دهد. برخی از علل کاهش فشار آب، به مشکلات درون منزل بر می گردد و برخی دیگر به مشکلات شبکه آب رسانی مرتبط است. در ادامه، به برخی از دلایل افت فشار آب در منازل می پردازیم:

 • انسداد لوله‌ ها: وجود رسوبات، ذرات جامد و زنگ زدگی لوله ‌ها می‌ توانند، موجب انسداد و کاهش جریان آب شوند.
 • خرابی یا نقص در سیستم آبرسانی: وجود عیوب فنی در پمپ‌ آب، تانکرها، سیستم توزیع آب و شیرآلات می ‌توانند، موجب کم شدن فشار آب خانه شوند.
 • مصرف زیاد آب: در صورت افزایش میزان مصرف آب در یک زمان، احتمالا فشار آب کاهش خواهد یافت.
 • بروز مشکل در شبکه آب شهری: ممکن است، مواردی از قبیل نقص، انجام تعمیرات در شبکه آب شهری و… منجر به افت فشار آب شوند.
 • نشتی لوله‌ های آب: وجود نشتی در لوله‌ های آب نیز می ‌تواند، موجب کاهش فشار آب و بروز مشکل شود.
 • فرسودگی لوله‌ های آب: ممکن است، فرسودگی لوله ‌های آب قدیمی یا خرابی و زنگ ‌زدگی آن ها موجب کم شدن فشار آب خانه شود.
 • خرابی شیر فشارشکن: در صورت درست عمل نکردن یا معیوب بودن شیر فشار شکن، افت فشار آب رخ می دهد.
 • قرار گرفتن منزل در طبقات بالای ساختمان: ممکن است، در ساختمان ‌های واقع در طبقات بالا نیز فشار آب کاهش یابد.

در صورتی که با افت فشار آب روبرو هستید، یکی از بهترین راهکارها، نصب منبع آب پلی اتیلن است. با این روش، در زمان های اوج مصرف و قطعی آب، خیالتان بابت عدم قطعی آب آسوده خواهد بود.

لزوم ارزیابی دلایل کم شدن فشار آب خانه

بررسی متداول ترین دلایل کم شدن فشار آب خانه

متداول ترین دلایل کم شدن فشار آب خانه

دلایل افت فشار آب بسیار متنوع و متفاوت است. موارد زیر به عنوان متداول ترین دلایل کاهش فشار آب هستند:

 • درست کار نکردن سوئیچ اتوماتیک: در برخی ساختمان‌ ها، سیستم کنترل فشار آب، شامل سوئیچ اتوماتیک است. اگر این سیستم به درستی کار نکنند یا تنظیمات نادرستی داشته باشند، فشار آب کاهش می یابد.
 • باز نبودن کامل شیر فلکه: در برخی موارد، شیر فلکه یا شیر اصلی ورود آب به ساختمان، به صورت کامل باز نیست. همین امر موجب محدود شدن جریان آب ورودی به ساختمان و کم شدن فشار آب خانه می شود.
 • کم بودن فشار آب ورودی به منزل: یکی از دلایل کاهش فشار آب می ‌تواند، پایین بودن فشار آب ورودی به خانه به دلایلی نظیر فاصله زیاد از منبع آب یا شبکه تأمین آب شهری، بروز مشکل در شبکه آب شهری باشد.
 • نشتی لوله‌ ها: وجود نشتی در لوله‌ ها، یکی دیگر از دلایل اصلی کم شدن فشار آب خانه است.
استفاده از مخازن به عنوان یک راهکار اثربخش

آشنایی با دلایل موقتی کم شدن فشار آب و راه حل آن ها

دلایل موقتی کم شدن فشار آب و راه حل آن ها

برخی دلایل، موجب افت فشار آب به صورت موقت می شوند. یکی از این دلایل، استفاده زیاد از آب در ساعات پرمصرف است. سایر موارد، نظیر بروز مشکل در شیر آلات و لوله های اصلی، بروز مشکل در شیر فلکه اصلی یا کامل باز نبودن آن، بروز حادثه یا خرابی لوله اصلی و عملیات تعمیر شبکه آب، مسائل داخلی ساختمان نظیر رسوب گرفتگی یا مشکل در لوله های داخل ساختمان و غیره می توانند، موجب کم شدن فشار آب خانه شوند. بررسی این موارد، به شناسایی مشکل و یافتن راه ‌حل برای آن کمک می کند.

همچنین اگر پس از صحبت با همسایگان متوجه شدید که آن ها هم با مشکل مشابه شما مواجهند، به احتمال زیاد سیستم آبرسانی منطقه ای شما دچار افت فشار کلی شده است. ولی اگر جریان آب منزل آن ها مشکل خاصی نداشت، سیستم آبرسانی داخلی شما دچار مشکل است و باید نسبت به رفع آن اقدام کنید.

راه حل دائمی افزایش فشار آب منزل

برای افزایش دائمی فشار آب منزل و حل مشکل افت فشار آب می ‌توانید، اقدامات زیر را انجام دهید:

 • نصب پمپ آب: نصب یک پمپ آب قدرتمند می ‌تواند به افزایش فشار آب منزلتان کمک کند.
 • بررسی و افزایش قطر لوله‌ های اصلی: لوله ‌های آب درون و خارج ساختمان را بررسی کنید. در صورت وجود مشکلات، نسبت به تعمیر یا تعویض لوله ‌ها یا جایگزینی آن ها با لوله های با قطر بزرگ تر اقدام کنید.
 • نصب مخزن: نصب مخزن آب برای افزایش فشار آب و استفاده از سیستم پمپاژ مناسب می‌ تواند، یک راه حل مناسب برای رفع این مشکل باشد. می توانید برای سفارش انواع مخازن با بهترین کیفیت، از جمله مخزن آب با ظرفیت ۱۲،۰۰۰ لیتر به سایت مخزن پلاس مراجعه کنید.
نمونه مخزن آب 12000 عمودی

نصب مخزن جهت بهبود فشار آب منزل

آیا فقط نصب مخزن آب کافی است؟

نصب مخزن آب می ‌تواند، به بهبود فشار آب منزل شما کمک کند، اما این تنها راه حل ممکن نیست. ممکن است، عوامل دیگر نیز بر فشار آب تأثیر بگذارند. مثلا، فشار آب شبکه توزیع آب منطقه، نشتی لوله ‌ها، نحوه عملکرد و قدرت پمپ آب و تنظیمات آن، انسداد فیلترهای آب و… می توانند، موجب کم شدن فشار آب خانه شوند.

مناسب ترین مخزن آب برای نصب در خانه

در حال حاضر، منبع آب پلی اتیلن به عنوان بهترین و متداول‌ ترین گزینه برای ذخیره آب ساختمان ‌ها شناخته می شوند. برخی از مزایای مخازن پلی اتیلن عبارتند از‎:‎

 • مقاومت در برابر خوردگی: مخازن پلی اتیلن، در تماس با آب دچار خوردگی و زنگ زدگی نمی شوند.‎
 • سبک و قابل حمل بودن: مخازن پلی اتیلن نسبت به مخازن فلزی سبک ‌تر هستند و حمل و ‏نصب آن ها ساده تر است‎.‎
 • عدم تولید مواد مضر برای بدن: قرارگیری آب مخزن در برابر نور خورشید، موجب ایجاد ترکیبات مضر نمی شود.‎
 • قابلیت انعطاف ‌پذیری: مخازن پلی اتیلن قابلیت انعطاف پذیری دارند و در صورت نیاز به تعویض محل ‏قرارگیری و… این امر به سادگی امکان ‌پذیر است‎.‎
 • عایق حرارتی: پلی اتیلن به عنوان یک ماده عایق حرارتی عمل می ‌کند. بنابراین، مخازن پلی اتیلن به حفظ دمای ‏مطلوب آب کمک می کنند‎.‎
 • عدم تأثیر بر روی کیفیت آب: پلی اتیلن یک ماده غیرسمی، بنابراین موجب تاثیر منفی بر کیفیت آب درون مخزن نمی شود.
 • دوام و عمر طولانی: مخازن پلی اتیلن دارای عمر طولانی هستند و نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری نسبت به ‏مخازن فلزی دارند.
 • قیمت مناسب: این مخازن نسبت به انواع مشابه قیمت مناسبی دارند. می توانید برای آگاهی از قیمت انواع مخازن از جمله قیمت مخزن حفاظ دار IBC، به سایت مخزن پلاس مراجعه نمایید.
 • تنوع اندازه: این مخازن در انواع مختلف و متناسب با نیازهای شما در بازار موجودند. یکی از مخازن با ابعاد کاربردی، مخزن آب ۳۰۰۰۰ عمودی است. برای مشاهده انواع مخازن دیگر و استعلام قیمت می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.
نمونه مخزن آب عمودی با گنجایش 30000 لیتر

خرید انواع مخزن آب خانگی از سایت مخزن پلاس

کلام آخر

امروزه، مشکل کم شدن فشار آب خانه به یک امر رایج در شهرها تبدیل شده است. استفاده از مخزن آب برای جلوگیری از کاهش فشار آب منزل، یک راهکار کارآمد و موثر است. مخازن پلی اتیلن، به دلیل مزایای زیاد به عنوان بهترین گزینه برای ذخیره و نگهداری آب شناخته می شوند. استفاده از مخزن آب پلی اتیلن، علاوه بر بهبود فشار آب، امکان مدیریت بهتر منابع آب را فراهم می ‌کند و مقرون به صرفه است.

مخزن پلاس

منبع: nobrokerbobvila

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *