مقالات

چگونگی استفاده از پمپ آب خانگی

پمپ آب خانگی

با افزایش تعداد طبقات در یک ساختمان، شرایط برای تامین آب و انتقال آن به طبقات مرتفع سخت تر می شود. به طور کلی، با افزایش ارتفاع از سطح زمین، فشار آب کاهش پیدا می کند. به نظر شما، آیا فشار آب در طبقات آخر نسبت به طبقات همکف یکسان است؟ برای حل این مشکل بایستی چه کار کرد؟ با پیشرفت تکنولوژی و پیدایش تولیدات هدفمند، استفاده از انواع پمپ آب خانگی در این خصوص راهکاری کاملاً مناسب است. پمپ آب خانگی در آپارتمان ها و ساختمان های چندین طبقه به کار گرفته می شوند.

در شرایط فعلی، روند استفاده از انواع پمپ آب خانگی بسیار گسترده تر شده است. این کاربرد وسیع محدود به مناطق مسکونی نمی ‌شود. بلکه در بسیاری از ساختمان های اداری و تجاری نیز مورد استفاده قرار می گیرند. دلایل متعددی برای استفاده از این گروه از تجهیزات وجود دارد. در ادامه این مطلب با پمپ های آب خانگی و عملکرد آن ها در کنار تانکر آب پلاستیکی به خوبی آشنا می شوید. چنان چه قصد استفاده از این محصول را دارید، مطلب زیر می تواند شما را به خوبی راهنمایی کند.

پمپ آب خانگی

دلایل کمبود فشار آب در ساختمان

برخی مواقع با کاهش فشار آب در یک ساختمان مواجه هستید. افت فشار آب دلایل متنوعی خواهد داشت. گاهی ساکنان یک مجموعه مصرف آب بسیار زیادی دارند و به همین دلیل فشار آب کم می شود. گاهی نیز به علت باز نبودن شیر فلکه تا انتها با چنین معضلی مواجه خواهید بود. البته کهنه بودن سیستم های لوله کشی در انواع ساختمان و امکان نشت آب از بخش های مختلف این سیستم نیز می ‌تواند منجر به افت فشار آب شود. ضمن این که امکان بروز نقص فنی یا خرابی در شیرآلات نیز امکان پذیر است.

همه این عوامل از جمله علل پایه در افت فشار مربوط به آب در طبقات مختلف یک مجموعه ساختمانی تلقی می شوند. راهکار های متنوعی برای جبران کمبود فشار آب ساختمان وجود دارد. از میان این راهکار ها استفاده از پمپ آب خانگی به عنوان یک راه حل عملی شناخته می شود. دستگاهی که با قرار گرفتن در مسیر منبع آب، منجر به پمپاژ آب ورودی به سیستم لوله کشی ساختمان با فشاری مشخص و مناسب می گردد.

بهترین مخزن آب برای ساختمان مسکونی

برای نگهداری و ذخیره آب در مناطق مسکونی، بایستی از مخازن مناسب و استانداری استفاده نمود. به طور کلی مخزن های استیل و پلی اتیلنی به عنوان بهترین مخازن آب برای ساختمان های مسکونی تلقی می شوند. این گروه از مخازن می توانند بدون بروز مشکل، آب شرب و آشامیدنی را در درون خود ذخیره نمایند. ضمن این که امکان نصب پمپ آب خانگی را نیز تسهیل خواهند نمود.

البته در حال حاضر مخازن استیل قیمت بسیار بالایی دارند. از این رو نمونه های تولید شده از پلاستیک فشرده یا پلی اتیلنی توانسته اند گوی سبقت را بربایند. با داشتن نمونه های آنتی باکتریال و ضد جلبک به عنوان بهترین نمونه های موجود، در دسترس مصرف کنندگان قرار گرفته اند. در هنگام انتخاب این گروه از مخازن، داشتن بدنه ای بهداشتی، استاندارد و همراه با گواهینامه های معتبر به عنوان کلیدی ترین شرایط تلقی می شود.

پمپ آب خانگی

عملکرد پمپ آب خانگی

به طور کلی، پمپ آب خانگی به شیوه ای ساده و قابل بیان عمل می کند و ساختار پیچیده ای ندارد. این گروه از دستگاه های پمپاژ کننده از دو قطعه اصلی به نام الکتروموتور و پروانه تشکیل شده اند. در ابتدا باید گفت که جهت شروع به کار پمپ، الکتروموتور وارد عمل می ‌شود. سپس عملکرد اصلی آن توسط پروانه و پره ها به نمایش گذاشته خواهد شد.

این گروه از پمپ ‌ها تجهیزات مکانیکی هستند که جهت شروع به کار نیازمند نیروی الکتریکی هستند که توسط الکتروموتور تامین می گردد. با دریافت انرژی از موتور، آب از محل ورود به دستگاه وارد می شود و با گذر از پروانه ها منجر به چرخش آن ها خواهد شد. چرخش این بخش از پمپ منجر به ایجاد یک انرژی جنبشی خواهد شد.

انرژی جنبشی به وجود آمده در قالب یک نیروی محرکه به سیال در حال گذر انتقال پیدا می کند. از این رو منجر به افزایش فشار و سرعت آب خروجی خواهد شد. در این گروه از تجهیزات پمپاژ کننده، انرژی الکتریکی در قالب انرژی جنبشی و هم چنین توان حرکتی تغییر شکل پیدا می کند. بنابراین پمپ آب خانگی نه تنها منجر به جریان یافتن آب می شود، بلکه قادر است تا افت فشار آب در ساختمان را نیز جبران نماید.

    پمپ آب خانگی                                           

انواع پمپ آب خانگی

امروزه تفاوت های شاخصی میان انواع پمپ آب خانگی و پمپ آب صنعتی وجود دارد. این گروه از دستگاه های پمپاژ کننده، متناسب با میزان مصرف آب در ساختمان های مختلف بهینه سازی شده اند. به عبارت دیگر نمونه های خانگی جهت مصارف شخصی و مسکونی تناسب قابل ذکری دارند. در حال حاضر این گروه از محصولات از لحاظ نوع عملکرد و میزان توان و قدرت انواع گوناگونی را شامل می شوند.

پمپ آب خانگی بشقابی یکی از عمومی ترین دستگاه ها جهت پمپاژ آب در ساختمان های مسکونی مرتفع است. قدرت مکش در این دستگاه جهت مصارف شخصی و خانگی تدارک دیده شده است. پمپ آب خانگی جتی همانند نمونه بشقابی با توان یک اسب طراحی شده است. این دستگاه جهت مکش آب از مناطقی با عمق زیاد کارآمد است. قدرت پرتاب یا پمپاژ آب در نمونه جتی نسبت به مدل بشقابی کم تر شده است.

پمپ آب خانگی سانتریفیوژ یکی از نمونه های است که در ساختمان های حاوی پکیج مورد استفاده واقع می شود این گروه از دستگاه های پمپاژ کننده جهت برقراری سیستم های دائم آبرسانی مناسب هستند. در قیاس با آن، پمپ آب خانگی دیافراگمی نمونه ‌ای همراه با مخزن انبساط یابنده است. داشتن مخزن ذخیره کننده آب در این دستگاه از عملکرد بی دلیل آن جلوگیری به عمل می آورد. جهت تحریک فعالیت دستگاه، بایستی سطح آب در آن از یک حد خاصی کم تر شود.

مناسب ترین پمپ آب خانگی

به نظر شما، آیا یک پمپ آب خانگی که دارای قیمت بالا و مارک معتبر است، به عنوان بهترین گزینه جهت خرید و استفاده شناخته می شود؟ نکته قابل توجه در جهت معرفی بهترین پمپ های آب، توجه به قابلیت های پمپ و تناسب آن با موقعیت استفاده خواهد بود. بنابراین، داشتن یک مارک معتبر و شناخته شده دلیل کافی جهت برتری این گروه از تجهیزات پمپاژ کننده نیست.

برای دریافت بهترین و مناسب ترین پمپ آب خانگی بایستی بر طبق نظرات کارشناسانه و تخصصی افراد متبحر در این زمینه عمل کرد. در واقع، بایستی به صورت دقیق مشاوره ها و راهنمایی های لازم را در این زمینه کسب نمود. زیرا فاکتور های گوناگونی از جمله محل نصب، تعداد طبقات یک ساختمان، شرایط و وضعیت مربوط به ناحیه جغرافیایی و غیره، از جمله علل انتخاب یک پمپ هستند.

همان طور که در بخش معرفی انواع پمپ های آب خانگی ذکر گردید، هر نوع دستگاه عملکرد به خصوصی دارد. در حقیقت، متناسب با کاربری مشخص و استفاده خاصی طراحی شده اند. بنابراین یکی از فاکتور های بسیار مهم در جهت تعیین مناسب ترین دستگاه، توجه به نوع کاربری مد نظر است. بر حسب این عوامل و داشتن یک انتخاب مناسب می ‌توان ادعا کرد که بهترین پمپ آب نصیب شما شده است.

پمپ آب خانگی

روش نصب پمپ آب خانگی

همان طور که پیش از این گفته شد، برای داشتن فشار آب مناسب در یک ساختمان، استفاده از پمپ آب خانگی می تواند در زمره راهکار های مناسب قرار بگیرد. منتها در هنگام نصب این دستگاه بایستی به طریق زیر عمل نمود. ضمن این که در هنگام نصب توجه شود که امکان نصب مستقیم آن بر روی کنتور وجود ندارد. به عبارت دیگر، لوله منشعب شده از آب شهری نباید مستقیما به پمپ متصل شود. در غیر این صورت یک اقدام غیر قانونی صورت گرفته است.

در مرحله اول بایستی یک مخزن ذخیره کننده آب متناسب با میزان آب مصرفی ساختمان خریداری گردد. مخزن مورد نظر در مسیر لوله های منشعب شده از کنتور نصب خواهد شد. در مرحله بعد، آب خروجی از کنتور به مخزن وارد می شود. ضمن ذخیره آب، شرایط انتقال به طبقات مختلف را نیز پیدا می کند. در این مرحله، امکان نصب پمپ وجود دارد. به عبارت دیگر، پمپ بعد از مخزن قابل نصب خواهد بود و از طریق آن، آب خروجی از مخزن با فشار و سرعت مناسب به کل ساختمان پمپاژ می شود.

یکی از نکات قابل توجه در هنگام نصب پمپ آب خانگی، توجه به مکان مورد نظر جهت نصب است. توجه کنید که فاصله بین مخزن و پمپ چندان زیاد نباشد. ضمن این که بایستی در یک ناحیه سر پوشیده و به دور از نور مستقیم خورشید قرار بگیرند. همچنین توجه کنید که سطح مورد نظر جهت قرارگیری پمپ، بایستی صاف و بدون وجود عوامل لغزنده باشد.

معایب و مزایای پمپ آب خانگی

مزایای نصب و استفاده از پمپ آب خانگی نسبت به معایب آن بسیار بیشتر است. از این رو استفاده از این دستگاه در مناطق مسکونی و غیر مسکونی همواره توصیه می شود. از جمله مهم ترین مزیت های این دستگاه می‌توان به قابلیت تنظیم فشار آب و جبران افت فشار مربوط به سیالات اشاره نمود. ضمن تقویت نمودن جریان آب ورودی به طبقات مسکونی، می تواند در زمینه هزینه و وقت مورد نظر صرفه جویی به عمل آورد. نکته قابل توجه در مورد این دستگاه، امکان تصفیه آب توسط فیلتر های قدرتمند و تولید آب پاکیزه خواهد بود.

در معرفی معایب مربوط به پمپ های آب خانگی می توان به امکان بروز نقص فنی در ساختار آن ها اشاره نمود که با یک بررسی ساده قابل حل هستند. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی، بایستی در هنگام انتخاب و خرید آن ها دقت زیادی به عمل آید. به عبارتی دیگر باید متناسب با شرایط محیطی مورد نظر، یک نمونه معتبر خریداری گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *