مقالات

اتصال مخازن آب به یکدیگر

مخازن آب پلی اتیلن سفید

امروزه در بسیاری از ساختمان ها به دلایل متعددی از جمله کاهش فشار آب در ساعاتی از شبانه روز، مخزن آب پلی اتیلن مورد استفاده قرار می گیرند و با توجه به میزان مصرف، شرایط آب و هوایی و جایگاه نصب، انواع مختلف این نوع تانکر های پلاستیکی آب به کار گرفته می شوند. گاهی اوقات به دلیل عرض کم و محدودیت مکان نصب، حتی استفاده از انواع کتابی این مخازن نیز امکان پذیر نیست یا اینکه مخزنی که قبلا نصب کرده ایم جوابگوی نیاز مصرف آب ساختمان نمی باشد. در چنین مواردی بهترین راه حل اتصال چند مخزن آب به همدیگر است. با اتصال چند مخزن پلی اتیلن کوچک به همدیگر می توان مشکل محدودیت فضا را حل کرد. همچنین اتصال یک مخزن جدید برای جبران افزایش مصرف آب ساختمان، ما را از صرف هزینه های بالا برای خرید مخازن بزرگ بی نیاز می کند.

علاوه بر کاهش هزینه ها و حل مشکل کمبود جا، اتصال چند مخزن آب به همدیگر باعث می شود تا در زمان تعمیرات یا تعویض مخازن آب، هدر رفت کمتری در زمان تخلیه مخازن آب داشته باشیم. در ادامه این مطلب به بررسی روش های اتصال مخازن آب به یکدیگر خواهیم پرداخت؛

دو راهکار برای متصل کردن مخازن آب به یکدیگر

به طور معمول برای اتصال منابع آب به یکدیگر از دو روش موازی و سری استفاده می شود که در ادامه هر کدام از این روش ها را مورد بررسی قرار می دهیم:

یکی از روش های اتصال مخازن آب به یکدیگر، روش موازی می باشد

در روش اتصال مخازن آب به صورت موازی، تمامی مخازن با استفاده از یک لوله اصل و انشعاباتی مانند سه راهی به هم وصل می شوند و هرکدام از مخازن با استفاده از این سه راهی، ورودی آب دارد و به صورت مجزا پر می شود. در روش اتصال موازی به صورت جداگانه برای هر منبع آب یک شیر کنترل یا شیر یک طرفه تعبیه می شود. مزیت این روش این است که در صورت نیاز می توان یک یا چند مخزن را از مدار خارج کرد و همچنین در زمان تعمیرات یا تعویض یک مخزن با قطع کلی آب ساختمان روبرو نخواهیم شد.

در اتصال مخازن پلی اتیلن آب به روش موازی باید برای هر کدام از منابع یک شناور یا فلوتر یا شیر برقی نصب شود تا در زمان پر شدن مخزن ورودی آب به مخزن قطع شود.

مخزن آب پلی اتیلن سبز

نحوه اتصال مخازن به صورت سری

روش اتصال مخازن به صورت سری

در اتصال سری مخازن آب به همدیگر، ورودی آب تنها به اولین مخزن آب انجام می شود و این مخازن با لوله های رابط به هم متصل می شوند و به با ورود آب به ترتیب پر خواهند شد. به دلیل این نوع اتصال منابع آب به یکدیگر در مقایسه با روش موازی در مدت زمان بیشتری پر خواهند شد. باید توجه داشت که تمامی مخازن همیشه به یک اندازه پر می شوند و زمانی که شیر آب باز می شود نیز  از هر منبع  به صورت مساوی آب مصرف می شود.

اتصال سری مخازن آب تنها در بخش ورودی با روش موازی متفاوت است و در بخش خروجی تمام منابع با استفاده از لوله های فرعی و یک شاه لوله به هم متصل می شوند و این اتصال تانکر ها از طریق لوله خروجی به همدیگر موجب می شود که همه منابع آب به صورت یکسان از آب پر شوند.

در نتیجه کدام حالت بهترین راه برای ما می باشد

اتصال مخازن آب به همدیگر روشی کاربردی برای صرفه جویی در هزینه های افزایش ظرفیت ذخیره آب در ساختمان هاست . همچنین در مواردی که با کمبود جا مواجه هستیم، با اتصال چند مخزن کوچک به هم می توان این مشکل را حل کرد. همان گونه که گفته شد این اتصال می تواند به روش موازی یا سری انجام گیرد. در بین این روش ها از نظر برخی کارشناسان اتصال موازی به دلیل اینکه در زمان تعمیرات و جابجایی ها با قطعی کمتر آب روبرو می شویم، روش بهتری به شمار می آید. البته در برخی موارد بسته به شرایط و بررسی افراد متخصص تاسیسات ممکن است اتصال سری مخازن به عنوان بهترین راه حل تشخیص داده شود.

نتیجه گیری

می‌توانید مخازن آب پلی‌اتیلن با کیفیت و قیمت مناسب را از مخزن‌پلاس تهیه کنید. مخزن‌پلاس با سابقه‌ای مورد توجه در زمینه تولید و عرضه مخازن آب پلی‌اتیلن، بهترین گزینه برای تأمین نیازهای ذخیره‌سازی آب شماست. تنوع مدل‌ها و اندازه‌ها، همراه با استانداردهای بالا و کیفیت ساخت برجسته، مخزن‌پلاس را به انتخاب ایده‌آل برای خرید مخازن آب پلی‌اتیلن تبدیل کرده است. همچنین، با مشاوره‌ی فنی و پشتیبانی مناسب، مخزن‌پلاس به شما در انتخاب و نصب مخازن آب مناسب برای نیازهای خاص شما کمک می‌کند.

مخزن پلاس

سوالات متداول

 • چرا امروزه در بسیاری از ساختمان‌ها از مخازن آب پلی‌اتیلن استفاده می‌شود؟
  به دلیل دلایل متعددی مانند کاهش فشار آب در ساعاتی از شبانه‌روز و شرایط آب و هوایی.
 • چه راهکارهایی برای متصل کردن مخازن آب به یکدیگر وجود دارد؟
  روش‌های موازی و سری.
 • مزایای روش موازی برای اتصال مخازن آب چیست؟
  امکان جداگانه کردن مخازن، و عدم قطع کلی آب ساختمان در زمان تعمیرات یا تعویض مخازن.
 • در روش اتصال سری مخازن آب، ورودی آب به کدام مخزن انجام می‌شود؟
  ورودی آب تنها به اولین مخزن انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *