مقالات

خرید مخزن اسید و مواد شیمیایی با ۵ راهکار + لیست قیمت

مخزن مواد شیمیایی

برای ذخیره اسید و مواد شیمیایی معمولا از تانکر آب پلاستیکی تک لایه استفاده می شود، به دلیل کیفیت پایین و نا آگاه بودن بسیاری از استفاده کنندگان از مخزن پلی اتیلن اسید و مواد شیمیایی با مشکل مواجه می شوند.

با توجه به خاصیت ضد خوردگی پلی اتیلن HDPE 3840 این ماده پایداری بسیار بالایی  به مخزن برای اسید و مواد شیمیایی می دهد .  به همین دلیل مخزن پلی اتیلن سنگین ، برای نگهداری بسیاری از انواع اسید ها مانند اسید سولفوریک ، اسید استیک ، اسید کلریدریک و اسید فسفریک  می تواند بهترین و اقتصادی ترین گزینه باشد . نشتی یکی از مشکلاتی است که ممکن است این مخازن در محل جوشکاری به آنها دچار شوند  همچنین مخازن پلی اتیلنی در مقایسه با مخازن استیل ضد زنگ و ضد اسید بسیار ارزان تر و اقتصادی تر هستند . در نهایت لازم به ذکر است که در خصوص اسید نیتریک باید دقت بیشتری نمود و بهتر است سالیانه یا دو سالانه مخازن پلی اتیلنی را تعویض کنید .

از ضروریات واحدهای صنعتی ، نگهداری مواد خورنده مانند انواع اسید و باز است . معمولا در صنعت این مواد خورنده در بخشهای مختلف تولید به کار گرفته می شوند . ملاحظاتی در خصوص مسائل ایمنی وجود دارد که بایستی با دقت بسیار رعایت شوند . برای یک خرید موفق و نگهداری ایمن مخزن اسید و مواد خورنده به موارد ذیل توجه فرمایید .

 • کاربری
 • سازگاری شیمیایی
 • دمای محل کار
 • چگالی سیال
 • اندازه مخزن
 • لوکیشن فیزیکی
 • اب و هوای منطقه
 • سرویس و نگهداری
 • مسائل ایمنی

تعیین محل قرار گیری مخزن برای اسید و مواد شیمیایی

قصد دارید مخزن اسید خود را کجا قرار دهید ؟  این یک سوال ساده است. ولی در عین حال پاسخ به آن بخش مهمی از طراحی و انتخاب مخزن اسید شما را در برخواهد گرفت .

مخزن اسید را می توان درون یا بیرون ساختمان و یا نزدیک به سایر ابزار و وسایل و یا جدا و دور از آنها نصب و نگهداری نمود .  اگر قرار است که مخزن در .محیط خارجی و بیرون قرار گیرد، مهندسین باید درګیرمسائلی چون بودن در زیر آفتاب و باران ، وزش بادهای شدید، ایمنی در برابر تصادف و برخورد ماشینهایی .مانند لیفتراک یا خودرو از عوامل محیطی باشند . کف جایی که مخزن قرار است نصب شود باید به تمامی صاف و هموار و تراز و بدون کوچکترین سنگریزه باشد. بنابراین زیر سازی باید به دقت مورد توجه باشد. سایز مخزن و وزن آن از دیگر مواردی است که باید در زیر سازی مد نظر داشته باشید .

مطمئن شوید که فضای کافی برای مخزن اسید مدنظر خود دارید . کف باید از سطح قاعده مخزن بزرگتر باشد. به صورت تیپیک ، سطح باید دست کم حدود یک متر بزرگتر از قطر مخزن باشد تا بتوان به راحتی مراحل نصب مخزن را انجام داده و نیز در برابر تورم و یا فرورفتگی احتمالی مخزن کارا باشد .

این نکته خیلی مهم است که به درستی کف و پایه های هر مخزنی را مهندسی و طراحی نمود . مخزن پلی اتیلن شرکت مخزن پلاس دیوارهای خیلی ضخیم و محکمی دارد . برای نصب صحیح و درست یک مخزن اسید خیلی مهم است که مخزن بر روی یک پایه صاف ، پاکیزه و تقویت شده سیمانی قرار گیرد . نبایستی هیچگونه سنگریزه یا سنگی در زیر مخزن قرار گیرد ، زیرا در طول زمان منجر به شکاف و ترکیدگی مخزن شده و طول عمر منبع اسید را به شدن کاهش می دهد .

مخزن مواد شیمیایی و اسیدی

محل استقرار منبع برای مواد شیمیایی و اسیدی

جنس مخزن برای اسید :

این منابع باید از نظر وزن مخصوص اسید ، رتبه بندی شوند . نکته بسیار مهم دیگر انتخاب مناسب اتصالات و واشرها با توجه به نوع اسید و بررسی سازگاری آن با موارد اشاره شده می‌باشد . بدلیل مقاومت بالای استیل ، پلی اتیلن و همچنین پلی پروپیلن در مقابل خورندگی ناشی از واکنشهای شیمیایی، جنس مخزن اسید اصولا از انواع مختلف این متریال و خانواده های آنها تهیه می گردد .

در یک قاعده کلی :

 1. چنانچه سیال درون منبع ضد اسید دارای دمایی کمتر از ۶۸ درجه. سانتی گراد باشد قاعدتا دارای جنس بدنه پلی اتیلن صلب خواهد بود .
 2. منبع یا مخزن اسید چنانچه سیال و ماده درون منبع دارای دمای پایداری بیشتر از .۶۸ درجه تا نهایتا ۱۰۸ درجه سانتی گراد باشد دارای جنس بدنه پلی پروپیلن خواهد بود .
 3. نهایتا چنانچه دمای محلولی که درون منبع ذخیره مواد قلیایی و اسیدی ریخته خواهد شد. یا بدلیل واکنش های گرما زا بیش از ۱۰۸ درجه .تا نهایتا ۱۴۸ درجه سانتی گراد باشد می بایست از مخزن استیل استفاده نمود .
 4. با توجه به خوردگی زیاد اسید ها در دمای بیشتر از این حد می بایست به سراخ فلزات گرانبها همچون پلاتین و تیتانیوم رفت .
 5. امروزه تانکرهای اسید را در برخی از کشورها از جی آر پی نیز تولید می نمایند . این شرکت تجربه خوبی در این زمینه ندارد لذا در این مقطع از تشریح کارآیی کامپوزیت در نگهداری سیالات اسیدی و قلیایی خودداری می نمائیم .
جنس مخزن مواد شیمیایی

جنس مناسب مخزن مواد شیمیایی

قیمت مخزن برای اسید و مواد شیمیایی

قیمت مخزن نگهداری و ذخیره محلول ها و سیالات اسیدی پارامتری وابسته به فاکتورهای مختلفی است .  ظرفیت مخزن ، دمای سیالی که قرار است درون مخزن نگهداری شود ، درجه اسیدیته سیال درون منبع ، دفنی یا غیر دفنی بودن منبع و نهایتا اتصالاتی است که قرار است روی منبع بسته شود .

رتبه بندی قیمت مخزن اسید به ترتیب زیر است :

 • کمترین قیمت این مخازن مربوط است به مخزن برای اسید و مواد شیمیایی .
 • دومین رتبه در قیمت مربوط به منبع اسید پلی پروپیلن میباشد .
 • سومین و بالاترین قیمت از جنس بدنه استیل میباشد .
 • همچنین پارامترهای قیمت وابسته به مشخصات زیر است :
 • ظرفیت منبع نگهداری اسید .
 • دمای سیالی که درون مخزن نگهداری می شود .
 • دفنی یا غیردفنی بودن منبع اسید .
 • عمودی یا افقی بودن .
 • جنس بدنه مخزن .

محل استقرار منبع ذخیره اسید

هنگام نصب مخزن برای اسید و مواد شیمیایی ، نکات زیر را در مکان استقرار مخازن در نظر بگیرید . هدف از این کارها جلوگیری از حوادث عمدی و غیر عمدی و محافظت از مردم و محیط زیست است .

 • شرایط محیطی محل قرارگیری .
 • بزرگراه ها و مسیرها اصلی .
 • ساختمان های اطراف .
 • بررسی وجود مواد ناسازگار در محیط مثل مواد قلیایی و اکسید کننده قوی .
 • وجود مسیرهای جریان آب در محل .

در جهت کم هزینه تر بودن نصب مخزن اسید روی سطح زمین و همچنین آسانتر بودن پمپاژ از مخازن ، و از طرف دیگر دسترسی آسانتر به مخزن در جهت بازرسی و نگهداری و انجام تعمیرات ناشی از خوردگی اسید ،  منابع اسید بهتر است روی سطح زمین نصب شده و مورد بهره برداری قرار گیرند .

تانکرهای اسید میتوانند افقی و یا عمودی باشند . منبع افقی معمولا از نظر تعمیرات و نگهداری دارای شرایط بهتری هستند. اما مخازن عمودی دارای مزیت اشغال کمتر فضای کاری هستند . همچنین کنترل سطح مایع در مخازن عمودی راحتتر است . مخازن افقی باید دارای پایه های بسیار مستحکم و در صورت امکان دارای پایه های بتنی باشند .

تعمیرات و نگهداری مخزن اسید

نوع و دفعات بازرسی و نگهداری باید با استفاده از روش ارزیابی .ریسک مبتنی بر کار مخزن برای اسید و مواد شیمیایی ، تاریخچه نگهداری و میزان خوردگی شناخته شده تعیین شود . فقط پرسنلی که دارای صلاحیت و مجوز مناسب هستند و خطرات را کاملاً درک می کنند ، باید این کار را انجام دهند .

خوب است که قطعات مورد نیاز برای نصب را در یک برنامه تعمیر و. نگهداری پیشگیرانه ، شامل جزئیات بازدید و تعمیرات ذکر کنید . طبق قانون سیستم های تحت فشار ، معاینه منبع ، لوله کشی و اتصالات باید توسط شخص ذیصلاح انجام شود .  این شخص می تواند یک مهندس بازرسی تخصصی باشد که توسط یک شرکت بیمه استخدام شده باشد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *