مقالات

5 باور نادرست درباره مخازن آب پلاستیکی

تعدادی مخزن آب پلی اتیلن سفید رنگ

امروزه مخازن آب پلی اتیلنی به عنوان جایگزینی مطمئن و با دوام برای مخازن فلزی مانند استیل و گالوانیزه در اکثر ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند. این مخازن در انواع مختلفی از قبیل مخزن آب ۳۰۰۰۰ عمودی ، مخزن آب 5000 افقی و اندازه های متعدد دیگری تولید و در بازار عرضه می شوند. اما با وجود این فراوانی تانکر های آب پلاستیکی و گذشت سالها از ورود این تجهیزات به صنعت تاسیسات ساختمانی هنوز هم برخی باور نادرست درباره  مخازن آب پلاستیکی وجود دارد که در ادامه این مطلب به بررسی بیشتر آنها خواهیم پرداخت؛

 باور نادرست درباره مخازن آب پلاستیکی یا پلی اتیلن

مخازن پلی اتیلن با داشتن مزایایی مانند وزن کم، جابجایی راحت تر، قیمت پایین تر و نصب ساده تر، برای مصارف مختلفی از قبیل مخزن آب آشامیدنی و مخزن آب آتش نشانی و نگهداری مایعات خوارکی، جایگزین بسیار مناسبی برای مخازن قدیمی از جنس استیل و گالوانیزه شده اند؛ اما با وجود این فراگیری، همان طور که بیان شد، برخی باورهای نادرست نیز در مورد به کارگیری این مخازن پلاستیکی برای ذخیره آب وجود دارد که در این مطلب قصد داریم تا به بررسی مختصر 5 مورد از رایج ترین آنها بپردازیم؛

مخازن آب عمودی پلی اتیلن

تغییر مزه و طعم آب در مخازن پلاستیکی

تغییر مزه و طعم آب در مخازن آب پلی اتیلن؛ اولین باور نادرست درباره مخازن آب پلاستیکی

رایج ترین تصور اشتباه در مورد مخزن آب پلی اتیلن این است که آب ذخیره شده در چنین منابعی طعم و مزه پلاستیک به خود خواهد گرفت. اما باید دانست که پلی اتیلن به کار رفته در تولید این مخازن دقیقا از جنس لوله های پلی اتیلن است که در لوله کشی های ساختمان سالهاست که مورد استفاده قرار می گیرند و هیچ گونه تغییری نیز در طعم و مزه آب آشامیدنی ایجاد نمی کنند. پس می توان با خیال راحت آب یا سایر مایعات خوراکی را بدون آنکه هیچ گونه تغییری در مزه شان ایجاد شود، در این مخازن نگهداری نمود.

بو گرفتن آب در مخزن پلاستیکی

چنانچه مخزن پلی اتیلن برای استفاده آب در ساختمان مسکونی نصب می شود و آب دائم از طریق لوله کشی در جریان باشد، آب موجود در مخزن پلی اتیلن هیچ بوی اضافه ای به خود نخواهد گرفت؛ تنها در مخازنی که آب به صورت راکد، برای مدت زمان زیادی بماند؛ به دلیل عدم رسیدن اکسیژن و رکود آب، بوی آن نیز تغییر پیدا کرد. البته این تغییر بو ربطی به جنس مخزن آب ندارد و تنها عامل آن جریان نداشتن و راکد ماندن آب است.

پایین بودن طول عمر مخازن آب

باور نادرست دیگر در مورد مخازن پلاستیکی، طول عمر پایین آنهاست. هر مخزن پلی اتیلن بستگی به نوع آب یا مایعی که در آن نگهداری می شود، دمای هوا، میزان رطوبت، نور خورشیدی که دریافت می کند، کیفیت مواد اولیه تولیدی و نظافت مخزن در زمان مناسب، می تواند بین 15 تا 25 سال عمر مفید داشته باشد و این در حالی است که بسیاری از مخازن فلزی به دلیل مشکلاتی از قبیل اکسیده شدن و پوسیدگی دیواره ها در مدت زمانی بسیار کمتر دچار فرسودگی خواهند شد.

مخزن پلی اتیلن مشکی رنگ

پلی اتیلن برای سلامت ما ضرر دارد

پلی اتیلن برای سلامت ما ضرر دارد

زمانی که مخازن پلی اتیلن به تازگی وارد بازار تاسیسات ساختمانی شده بودند، بسیاری افراد تصور می کردند که این مخازن ممکن است باعث ورود ترکیباتی شیمیایی به آب آشامیدنی شوند. اما جالب اینجاست که برخلاف مخازن گالوانیزه که سرب موجود در روکش آنها می تواند جذب آب شده و سلامت انسان را به خطر بیاندازد؛ نتایج آزمایشات کیفی بر روی مخازن پلی اتیلن،  وجود هیچ ماده ای که جذب آب آشامیدنی شود را تایید نکرده است.

این برداشت غلط از آنجا ناشی شده است که در برخی از بطری ها یا دبه های پلاستیکی غیر استاندارد و با کیفیت پایین، ترکیباتی مضری مانند ماده بیسفنول آ وجود دارد که جذب آب می شوند و می توانند سلامتی انسان را به خطر اندازند؛ اما جنس پلاستیک به کار رفته در مخازن پلی اتیلن به طور کامل عاری از این مواد مضر می باشد.

البته نباید فراموش کرد که برای حفظ سلامت انسان در استفاده از آب نگهداری شده در مخازن پلی اتیلن، لازم است تا برای جلوگیری از آلوده شدن آب، حداقل هر دو سال یکبار به طور کامل این مخازن تمیز و   ضدعفونی شوند.

جلبک زدن مخزن آب پلی اتیلن

رشد جلبک ها در یک مخزن آب از جمله موارد ناخواسته ای است که می تواند موجب آلودگی آب و تغییر در طعم و بوی آب شود. ایجاد یک لایه لزج و سبز در دیواره های داخل مخزن آب بیشتر به دلیل نفوذ نور خورشید به درون مخزن می باشد. بر خلاف این باور نادرست که مخازن پلی اتیلن را مستعد رشد جلبک می داند، باید گفت که به طور کلی مخازن پلی اتیلن به دو نوع تک لایه و چند لایه تقسیم بندی می شوند؛ در نوع تک لایه به دلیل این که نور خورشید به آب موجود در مخزن نفوذ پیدا می کند، ممکن است با رشد جلبک مواجه شویم؛ برای جلوگیری جلبک زدن مخازن پلی اتیلن تک لایه باید از ورود نور خورشید به این مخازن جلوگیری شود.

اما نوع دیگر مخازن پلاستیکی  که چند لایه و آنتی باکتریال هستند، با هیچ گونه جلبک زدگی روبرو نخواهیم شد. البته در نوع تک لایه نیز همان طور که گفته شد، با دور نگه داشتن تانکر پلاستیکی آب از نور خورشید و همچنین تمیز و ضدعفونی کردن مرتب مخزن می توان از ایجاد جلبک در دیواره جلوگیری کرد.

مخازن آب پلی اتیلن آبی رنگ

آیا مخزن آب پلی اتیلن غیر قابل بازیافت است؟

آیا مخزن آب پلی اتیلن غیر قابل بازیافت است؟

یکی از دغدغه های مهم افراد علاقه مند به محیط زیست در استفاده از هر وسیله ای، سازگاری با محیط زیست و قابلیت بازیافت می باشد. خوشبختانه مخازن پلی اتیلن به گونه ای طراحی و تولید می شوند که پس از اتمام عمر مفیدشان به سادگی قابل بازیافت و استفاده دوباره باشند. روش بازیافت این مخازن پلاستیکی بدین صورت است که مخزن مستهلک شده ابتدا به طور کامل ضد عفونی و تمیز می شود تا از هر گونه ماده شیمیایی و آلودگی پاک شود و پس از آن به قطعات کوچکتر تبدیل شده و وارد چرخه نهایی بازیافت و ساخت وسایل جدید دیگر خواهد شد.

نتیجه گیری باور نادرست درباره مخازن آب پلاستیکی

با توجه به مطالب بالا، می‌توان نتیجه گرفت که مخازن آب پلی اتیلن به عنوان جایگزینی مناسب و مطمئن برای مخازن فلزی مانند استیل و گالوانیزه در اکثر ساختمان‌ها استفاده می‌شوند. این مخازن با مزایایی از قبیل وزن کم، قیمت مناسب، نصب آسان و طول عمر بالا، گزینه ایده‌آلی برای ذخیره‌سازی آب و سایر مایعات در ساختمان‌ها محسوب می‌شوند. همچنین، با بررسی باورهای نادرست درباره مخازن آب پلاستیکی، مشخص شد که این مخازن از نظر مزه و طعم آب، بو، طول عمر و ایمنی برای سلامتی مصرف‌کننده مطمئن و قابل اعتماد هستند.

می‌توانید مخزن آب پلی اتیلن مورد نیاز خود را از مخزن پلاس تهیه کنید. این شرکت ارائه دهنده‌ی مخازن آب پلی اتیلن با کیفیت و مطابق با استانداردهای لازم است. شما می‌توانید با مراجعه به فروشگاه آنلاین یا شعبه‌های فیزیکی مخزن پلاس، مخزن آب مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نمایید.

مخزن پلاس

سوالات متداول

 • آیا آب ذخیره شده در مخازن پلی اتیلن طعم و مزه پلاستیکی می‌گیرد؟
  خیر، پلی اتیلن مورد استفاده در مخازن آب، طعم و مزه آب را تغییر نمی‌دهد؛ آب ذخیره شده در این مخازن معمولاً بدون هیچ تغییری در طعم و مزه آشامیده می‌شود.
 • آیا آب در مخازن پلی اتیلن بوی اضافه می‌گیرد؟
  خیر، اگر آب به صورت روزانه استفاده شود و در جریان باشد، آب موجود در مخازن پلی اتیلن هیچ بوی اضافه ای نخواهد گرفت.
 • طول عمر مخازن آب پلی اتیلن چقدر است؟
  طول عمر مخازن آب پلی اتیلن معمولاً بین ۱۵ تا ۲۵ سال است، که این زمان بیشتر از بسیاری از مخازن فلزی مانند استیل و گالوانیزه است.
 • آیا مخازن آب پلی اتیلن قابل بازیافت هستند؟
  بله، مخازن آب پلی اتیلن بعد از اتمام عمر مفیدشان قابل بازیافت هستند و می‌توانند به صورت مواد اولیه برای تولید وسایل دیگر مورد استفاده قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *