مقالات

مهم ترین نکات برای خرید مخزن دام و طیور

خرید مخزن دام و طیور یکی از تصمیمات حیاتی برای هر دامدار یا پرورش دهنده طیور است. انتخاب مخزن مناسب می‌تواند به بهبود شرایط زندگی حیوانات و بهره‌وری کمک کند. در این راستا، توجه به چند نکته مهم اساسی است. ابتدا، ظرفیت مخزن باید با نیازهای دام یا طیور هماهنگ شود. عواملی مانند تعداد حیوانات، نوع آن‌ها، و میزان آب مورد نیاز باید در نظر گرفته شود. همچنین، کیفیت مواد ساخت مخزن بسیار حائز اهمیت است. مخازن با مواد مقاوم در برابر خوردگی، حرارت، و فشار محیطی باید انتخاب شوند. به علاوه، مکانیزم‌هایی مانند سیستم تصفیه و تهویه هوا نیز برای حفظ کیفیت آب و بهبود محیط مخزن اساسی هستند. در نهایت، قیمت مخزن و هزینه‌های نگهداری آن نیز باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد تا تصمیم به خرید اقتصادی و موثری باشد.

عوامل موثر در میزان مصرف آب دام ها

دام برای جذب مواد مغذی، دفع مواد مضر، هضم راحت تر غذا و تعادل دمای بدن به مقدار معینی آب نیاز دارد. عواملی مانند: رشد، شیردهی، تولید مثل و … بر میزان مصرف آب توسط دام اثر گذار است. در حیوانات شیرده عوامل مختلفی بر میزان مصرف آب اثر می گذارد مانند: نژاد، وزن بدن، سن، سلامتی یا بیماری، عوامل محیطی و درجه حرارت هوا.

عوامل دیگر مؤثر بر مصرف بیش تر آب توسط دام:

 1. هرچه مواد غذایی خشک دام بیش تر باشد؛ مصرف آب آن ها نیز بیش تر است.
 2. اگر در غذای دام، مواد معدنی و پروتئین دار زیاد باشد، آب بیش تری مصرف می کنند.
 3. مصرف سدیم باعث احساس تشنگی در آن ها می شود.
 4. اگر از غذا های مرطوب و آب دار تغذیه کنند و فعالیت بدنی کمی داشته باشند، آب کم تری مصرف می کنند.
مخزن پلی اتیلن مشکی رنگ

میزان مصرف آب در صنعت دامداری

اهمیت توجه به میزان مصرف آب در دام و طیور

آب تأثیر مستقیمی بر روی سلامت دام و طیور دارد؛ پس باید از سلامت آب مصرفی آن ها اطمینان حاصل کنید. مقدار آب باید به اندازه باشد؛ مثلا در یک مرغداری اگر مرغ ها به اندازه کافی آب نخورند؛ ممکن است تخم نگذارند یا تخم گذاری در آن ها کاهش یابد. صاحب گاوداری برای داشتن گاو هایی با شیردهی زیاد؛ باید ابتدا از کافی بودن آب آن ها مطمئن شود. در غیر این صورت گاو ها شیر کم تری می دهند.

دام و طیور ممکن است از منابعی مانند: رودخانه، چاه آب، تالاب و چشمه مصرف کنند؛ پس باید بر آب مصرفی آن ها نظارت داشته باشید تا آبی تمیز و کافی در اختیار داشته باشند. شما باید در هر فصلی و متناسب با دمای محیط، مقدار آب مصرفی دام و طیور را تغییر دهید.

اگر دمای محیط بالا باشد؛ به ویژه در فصل های گرم سال، باید میزان آب را از ۳۰ تا ۶۰ درصد افزایش دهید. فاصله دام از آبخوری نیز اهمیت زیادی دارد؛ فاصله آن ها تا آبخوری باید به گونه ای باشد که مطمئن باشید حیوانات حداقل ۳ یا ۴ بار در هر روز به آب دسترسی دارند.

آب مصرفی دام و طیور باید علاوه بر تمیز بودن، دمایی متعادل داشته باشد. در فصل های سرد سال، درجه آب آن ها باید عادی باشد و در فصل های گرم باید آب آن ها خنک باشد.

سه مخزن آب پلی اتیلن

حجم مناسب برای مخازن آب دام و طیور

تعیین حجم مخزن مناسب دام

مخزن آب دام باید به اندازه ای باشد که همه حیوانات آب کافی داشته باشند. حجم مخازن با توجه به تعداد، وزن، فصل و خوراک دام مشخص می شود. اگر تعداد دام های شما ۱۰ عدد است که هر یک از آن ها در هر روز ۸۰ لیتر آب می نوشند، باید یکبار در هفته مخزنی با حجم ۵۶۰۰ لیتر را پر کنید. این عدد حداقل میزان است و شما باید با توجه به فصل و درجه حرارت هوا، آب مخزن را تغییر دهید.

بهترین مخزن آب برای ذخیره سازی آب دام

قبل از خرید مخزن آب باید درباره جنس، حجم، استحکام، ضد ضربه بودن و قیمت آن تحقیق کنید؛ سپس بهترین مخزن آب را انتخاب کنید. مخزن آب پلی اتیلن امروزه طرفداران بسیاری دارند. این مخزن ها سبک هستند؛ به همین علت می توانید به آسانی آن ها را حمل کنید. همچنین این مخزن ها ضد ضربه هستند و نیازی نیست که آن را در محلی دور از دسترس قرار دهید؛ این مخزن ها در هر مکان شلوغی قابل استفاده هستند.

در هنگام خرید باید به شکل ظاهری مخزن و ابعاد آن توجه کنید.‌ مثلا اگر فضای شما مستطیلی شکل است؛ باید از مخزنی متناسب با همان شکل استفاده کنید. با خریدن مخزن های پلی اتیلن در هزینه خود نیز صرفه جویی می کنید زیرا از مخازن فلزی ارزان تر هستند. مخازن پلاستیکی به آسانی نصب می شوند و به جوشکاری نیازی ندارند. فقط باید مراقب باشید که از منابع حرارتی دور باشند؛ زیرا در برابر حرارت، مقاومت زیادی ندارند.

مخزن آب پلی اتیلن سفید رنگ

ویژگی های مخازن مخصوص دام و طیور

ویژگی های مخزن مناسب دام و طیور

مخزن آب مناسب باید ویژگی های زیر را داشته باشد.

 1. مخزن مناسب برای ذخیره آب دام و طیور باید ضد قارچ باشد و از ایجاد باکتری در آب جلوگیری کند.
 2. مخزن مناسب آب باید در برابر ضربه های شدید مقاوم باشد.
 3. مخزن ها باید از طرف وزارت بهداشت تایید شده باشند و در طعم، بو و رنگ آب تغییری ایجاد نکنند.
 4. سطح مخزن باید در برابر نشت آب مقاوم باشد و فشار آب را تحمل کند.
 5. قیمت مخزن باید به صرفه باشد و در برابر مخزن های دیگر مناسب باشد.
 6. حجم مخزن باید مناسب باشد و آب زیادی را بتوانیم در آن ذخیره کنیم.

مخزن های پلاستیکی باید از جنس پلی اتیلن فودگرید و بهداشتی باشند. همچنین مخزن های آب باید دارای استاندارد های کیفیت باشند. این مخزن ها باید ضد جلبک باشند و در برابر نور مستقیم خورشید مقاوم باشند و سلامت و دمای آب داخل آن ها تحت تأثیر گرما قرار نگیرد.

مزایا و معایب مخازن آب دام

مزایا و معایب مخازن پلی اتیلن دام و طیور

از مزایای مخازن پلی اتیلن دام و طیور، استحکام بالای آن در برابر خش گرفتن و ضربه است. این مخزن ها در برابر برق عایق خوبی هستند. سبک بودن آن ها باعث آسان بودن حمل و نقل می شود. آن ها تا دمای ۱۱۵ درجه سانتی گراد مقاوم هستند. این مخازن در برابر اسید ها و باز ها مقاومت زیادی دارند. اگر مخازن پلی اتیلن ترک بردارند، قابل تعمیر است. این مخازن با دوام، در برابر انتقال حرارت و رطوبت نیز مقاوم هستند و به راحتی می توانید آن ها را بشورید.

از معایب مهم مخازن پلی اتیلن این است که زمان زیادی طول می کشد تا تجزیه شوند و باید تا مدت ها در محل دفن زباله باشند که در این امر با کمبود فضای کافی مواجه هستیم. از طرفی سوزاندن آن نیز به دلیل ایجاد گاز های زیان آور، مناسب نیست. تولید این مخازن به نفت و گاز نیاز دارد اما منابع نفت و گاز محدود هستند. در تولید این مخازن پلاستیکی، گاز های گلخانه ای و گاز های دی اکسیدکربن منتشر می شوند؛ به این صورت گرم شدن کره زمین سرعت می یابد.

مخازن پلی اتیلن تیره در فصل های گرم ممکن است کمی آب را گرم کنند. همچنین در برابر حرارت زیاد مقاومت زیادی ندارند. اگر از مخازن تک لایه و بی رنگ استفاده کنید؛ ممکن است باعث تشکیل جلبک شوند.

جمع بندی

بهترین مخازن ذخیره آب دام و طیور؛ مخازن پلی اتیلن هستند. این مخازن ضمن این که هزینه کمی دارند؛ دارای جنس با کیفیتی هستند. جنس آن ها پلاستیک چند لایه و مقاومی است که در برابر ضربه و فشار آب، استحکام زیادی دارند. این مخازن پلاستیکی کاملا بهداشتی بوده و ضد قارچ هستند. شما باید مخازن پلی اتیلن را از فروشنده های معتبر خریداری کنید؛ زیرا ممکن است بعضی از آن ها استاندارد نباشند. شرکت مخزن پلاس به عنوان یک شرکت معتبر در زمینه تولید مخازن آب، از مواد با کیفیت و استانداردهای بین‌المللی برای تولید محصولات خود استفاده می‌کند. این به شما اطمینان می‌دهد که مخزن آبی که از این شرکت خریداری می‌کنید، با کیفیت و قابل اعتماد است.

مخزن پلاس

سوالات متداول

 • چرا مخازن آب پلی اتیلن برای ذخیره‌سازی آب دام و طیور مناسب هستند؟
  مخازن پلی اتیلن سبک و ضد ضربه هستند، از جنس بهداشتی و به راحتی قابل نصب هستند.
 • چرا باید به شکل و ابعاد مخزن آب توجه کرد؟
  شکل و ابعاد مخزن باید با فضای موجود سازگار باشد تا نصب آسان و موثر باشد.
 • چرا باید به ویژگی‌های مناسب برای ذخیره‌سازی آب دام و طیور توجه کرد؟
  ویژگی‌هایی همچون ضد قارچ بودن، مقاومت در برابر ضربه، و تأییدیه بهداشتی از جمله اهمیت‌هایی است که برای مخزن آب دام و طیور باید مدنظر قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *