مقالات

مخزن آب برای باغ و باغچه

مخزن آب برای باغ و باغچه

یکی از روش‌های کاربردی برای تامین آب، استفاده از مخازن آب است. از این تجهیزات در مناطقی که دارای کمبود آب هستند، استفاده می‌شود؛ به‌عنوان مثال، شیراز یکی از شهر‌هایی است که با این مشکل مواجه است. در حال حاضر هدف استفاده از مخزن آب برای باغ و باغچه، جبران مشکلات ناشی از کمبود آب است. بهره‌مندی از این محصولات در باغ‌های کشاورزی و مزارع، از اهمیت بالایی برخوردار است.

حجم مخزن آب برای باغ و باغچه چقدر باید باشد

بدون‌شک، مخزن‌های آب در ابعاد و حجم‌های مختلفی تولید می‌شوند؛ از‌این‌رو، انتخاب یکی از آن‌ها امری دشوار خواهد بود. برای اینکه بتوانید حجم مورد‌نیاز را برای خرید مخزن آب تعیین کنید، ابتدا باید حجم آب مصرفی را مشخص کنید. نکته قابل‌توجه این است که مصرف آب در یک زمین کشاورزی، باغ یا باغچه، به عوامل متعددی بستگی دارد. از این عوامل می‌توان به سن گیاهان، نوع آن‌ها، نوع خاک، رطوبت و دمای هوا اشاره کرد؛ از‌این‌رو، نمی‌توان یک حجم مشخص را برای خرید مخزن آب برای باغ و باغچه تعیین کرد.

نوعی مخزن آب برای باغ و باغچه

نوعی مخزن آب برای باغ و باغچه

مناسب ترین مخزن آب برای باغ و باغچه

از گذشته تا‌کنون، تهیه یک مخزن مناسب برای نگه‌داری انواع سیالات اهمیت زیادی دارد. در سال‌های گذشته، اغلب از مخازن فلزی و گالوانیزه استفاده می‌شد؛ اما پس از مدتی، انواع تانکر آب پلاستیکی جایگزین آن‌ها شدند. تانکر‌های آب پلاستیکی به‌طور معمول از جنس پلی‌اتیلن هستند. قیمت مخزن آب پلی اتیلن بسته به ابعاد آن متفاوت است. این مخازن از ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی برخوردار هستند که موجب شده از سایر محصولات متمایز شوند. از ویژگی‌های آن‌ها می‌توان به وزن کم و نصب سریع و آسان اشاره کرد. نکته قابل‌توجه این است که، در برابر زنگ‌زدگی و پوسیدگی نیز مقاوم هستند. مزایا استفاده از مخزن آب برای باغ و باغچه شامل موارد زیر می‌شود.

 • قیمت مقرون‌به‌صرفه
 • عمر مفید بالا
 • مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی
 • عایق حرارتی
 • امکان جا‌به‌جایی و حمل‌و‌نقل آسان
 • امکان تعمیر

به‌طور کلی، مخازن آب در حجم‌ها و انواع مختلفی تولید می‌شوند. از کاربردی‌ترین آن‌ها می‌توان به مخزن آب ۳۰۰۰ افقی، مخزن آب ۶۰۰۰ عمودی و وان پلی اتیلن ۱۰۰۰ لیتری اشاره کرد.

 

نصب مخزن آب برای باغچه

نصب مخزن آب برای باغ و باغچه، نیازمند رعایت نکات مهم است. برای این کار، ابتدا باید مخزن مناسبی را بسته به نیاز‌های خود، تهیه کنید. اولین گام برای نصب این مخازن، بررسی محیط و انتخاب یک مکان مناسب برای نصب است. نکته قابل‌توجه این است که مخزن نباید تحت‌تاثیر قرار بگیرد. در دومین مرحله، باید زیر‌سازی محل نصب را به‌خوبی انجام دهید. سطح محل نصب باید به‌طور کامل صاف و یکدست باشد. برای یکدست کردن سطح زمین می‌توانید از شن و ماسه، خاک رس و سیمان کمک بگیرید. سومین مرحله، مربوط به نصب اتصالات ورودی و خروجی است. پس از نصب این اتصالات می‌توانید مخزن آب برای باغ و باغچه را اجرا کنید.

دو نوع مخزن آب برای باغ و باغچه

دو نوع مخزن آب برای باغ

حجم مورد نیاز برای مخزن آب برای باغ

مخزن آب باید به‌صورت متناسب با حجم باغ و باغچه انتخاب شود. برای این کار می‌توان از روش‌های اندازه‌گیری و فرمول‌های مختلف استفاده کرد. این در‌حالی است که، روش دیگری نیز برای تعیین حجم مورد‌نیاز وجود دارد. این روش بسیار دقیق و کاربردی است. در این روش، ابتدا باید حجم مناسب برای قسمت کوچکی از زمین را محاسبه کنید. به‌عنوان مثال، برای یک متر‌مربع، ۲ لیتر آب نیاز است. حال اگر زمین شما ۱۰۰۰ متر‌مربع باشد؛ مخزن آبی با ظرفیت ۲۰۰۰ لیتر کفایت می‌کند؛ بنابراین، انتخاب یک مخزن آب برای باغ و باغچه بسیار مهم است.

بعد از خرید تانکر آب برای باغ و باغچه به چه نکاتی باید توجه داشته باشیم

پس از خرید مخزن آب برای باغ و باغچه، باید نکات مهمی را رعایت کنید. این نکات، برای نگه‌داری از این مخازن بسیار موثر هستند.

 • از یخ­زدن مخزن آب در فصل‌های سرد سال جلوگیری کنید.
 • به‌صورت دوره‌ای، از مخازن بازدید کرده و آن را نادیده نگیرید.
 • در ‌صورت نیاز، با‌توجه به ابعاد مخزن برای آن پایه در ‌نظر بگیرید.
 • توجه داشته باشید که قطر فیتینگ و لوله خروجی از مخزن آب، باید بزرگ‌تر یا برابر ورودی پمپ باشد.
 • توصیه می‌شود این تجهیزات را در مکانی سر‌پوشیده و بسته مانند اتاق تاسیسات، نصب کنید.
 • محل نصب مخزن آب را، دور از جریان‌های الکتریکی انتخاب کنید. این امر از ایجاد اتفاقات نا‌خوشایند و خسارت‌های جانی و مالی جلوگیری می‌کند.

منبع

1 نظر در “مخزن آب برای باغ و باغچه

 1. hasan گفت:

  نیاز به مخزن برای باغ ۵۰۰متری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *