مقالات

فروش مواد پلی اتیلن سنگین

فروش مواد پلی اتیلن سنگین

فروش مواد پلی اتیلن سنگین به علت خواص مواد اولیه پلی اتیلن مثل استحکام، مقاومت در برابر ضربه، نور خورشید، مواد شیمیایی و… بسیار رونق دارد. برای تولید پلی اتیلن سنگین، ابتدا گاز متان به اتیلن تبدیل می‌شود؛ سپس با اعمال دما و فشار مناسب، پلی اتیلن به وجود می‌آید. مواد پلی اتیلنی به علت قابلیت ارائه در گرید خوراکی، برای تولید ظروف پلاستیکی و بهداشتی بسیار پرکاربرد هستند. از ویژگی‌های مهم و منحصربه‌فرد محصولات تولید شده از مواد اولیه پلی اتیلن، بازیافت آسان بوده که این ویژگی سبب می‌شود، به‌جای دفن زباله پلاستیک HDPL، بتوان آن را به محصولات بازیافتی تبدیل کرد. در ادامه مقاله کاربرد پلی اتیلن سنگین در تولید گسترده انواع محصولات را شرح داده‌ایم.

انواع بطری از جنس پلی اتیلن

انواع بطری از جنس پلی اتیلن

کاربرد پلی اتیلن سنگین

خواص پلی اتیلن سبب شده که این ماده کاربردهای متعددی را دربربگیرد. پلی اتیلن سنگین به‌راحتی به انواع و اشکال مختلف تبدیل می‌شود و برای ساخت محصولاتی که در فضای باز مورد استفاده قرار می‌گیرند، گزینه‌ای مناسب است. این ماده برای تولید محصولات زیر انتخابی عالی محسوب می‌شود:

 • ظروف نگهداری مواد غذایی: مواد اولیه پلی اتیلن چون بر پایه گرید خوراکی هستند، بهداشتی بوده و برای تولید ظروف و نگهداری انواع مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • تجهیزات موجود در زمین‌های بازی: مواد پلی اتیلنی به علت مقاومت در برابر اشعه UV خورشید برای ساخت تجهیزات زمین‌های بازی، گزینه‌ای فوق‌العاده هستند؛ چون در اثر تابش مستقیم خورشید دچار تغییر رنگ و پوسیدگی نمی‌شوند.
 • ساخت بطری‌های پلاستیکی: فروش مواد پلی اتیلن سنگین با قابلیت بازیافت، برای تولید انواع ظروف پلاستیکی و سطل‌های زباله منحصربه­فرد است.
 • ساخت لوله: ویژگی‌های مواد اولیه پلی اتیلن مثل استحکام بالا در برابر رطوبت، شرایط آب‌وهوایی سخت و مقاومت در برابر اشعه فرابنفش باعث شده که برای ساخت لوله در فضاهای بیرون به کار برده شود. این لوله‌ها در برابر تغییرات جوی هوا مثل سرمای شدید دچار یخ‌زدگی و شکستگی نمی‌شود.
 • ساخت منبع آب: از مواد پلی اتیلنی می‌توان برای ساخت تانکر آب پلاستیکی، منبع آب پلی اتیلن و تولید مخزن آتش‌نشانی بهره برد. مخزن‌های پلی اتیلنی به علت نفوذناپذیری بالا از جلبک بستن انتهای منبع آب جلوگیری می‌کنند.
چند مدل مواد پلی اتیلن سنگین

چند مدل مواد پلی اتیلن سنگین

تولید پلی اتیلن سنگین

تولید پلی اتیلن سنگین با استفاده از پلیمریزاسیون دوغابی و ۳ راکتور متوالی انجام می‌گیرد. ۳ راکتور متوالی سبب می‌شود که واکنش‌ها به­طور منظم و پشت‌سرهم انجام شود. متوالی­بودن این واکنش‌ها به افزایش استحکام و کیفیت پلی اتیلن سنگین کمک می‌کند. برای انجام فرآیند تولید پلی اتیلن سنگین از هگزان در کنار کاتالیزور زیگلر ناتا استفاده می‌شود. فرآیند پلیمریزاسیون در تولید پلی اتیلن به ۲ روش زیر است:

۱٫    پلیمریزاسیون فشار بالا

در این شیوه LDEP تولید شده که فشار عملیاتی در حدود ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ بار است. در پلیمریزاسیون فشار بالا دمای فرآیند بین ۸۰ تا ۳۰۰ درجه سانتیگراد تعیین می‌شود. این شیوه در راکتورهای لوله‌ای و اتوکلاو صورت می‌گیرد. برای انجام پلیمریزاسیون فشار بالا از کاتالیزورهایی بدون رادیکال آزاد مثل پروکسیدها برای شروع واکنش بهره می‌برند. در آخر اتیلن طی مراحلی فشرده‌سازی شده و خنک می‌شود، تا به فشار موردنظر برسد.

۲٫    پلیمریزاسیون فشار پایین

از طریق پلیمریزاسیون فشار پایین LLDEP و HDPL تولید می‌شود. فشار عملیاتی این فرآیند در حدود ۱۰ تا ۸۰ بار قرار دارد و با دمای بین ۷۰ تا ۳۰۰ درجه سانتیگراد صورت می‌گیرد. برای انجام این شیوه از ۳ نوع کاتالیزور با نام‌های زیگلر ناتا، اکسید کروم مولیبدن و متالوسن استفاده می‌کنند. در فرآیند پلیمریزاسیون فشار پایین از ۳ نوع مرحله شامل محلولی، دوغابی و گازی بهره می‌برند.

انواع مواد پلی اتیلن

انواع مواد پلی اتیلن

مزایای کلی پلی اتیلن سنگین

پلی اتیلن سنگین متناسب با چگالی، وزن مولکولی و روشی که هنگام تولید آن به کار برده می‌شود، دارای مزایای بسیاری است؛ از جمله مزایای فروش مواد پلی اتیلن سنگین عبارتند از:

 • مقاوم در برابر ضربه
 • قیمت اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه
 • مقاوم در برابر رطوبت
 • مقاوم در برابر مواد شیمیایی
 • دوام و مقاومت در برابر انواع شرایط آب‌وهوایی
 • مقاوم در برابر حشرات و عوامل خارجی دیگر
 • عدم پوسیدگی
 • نقطه ذوب بالا
 • ساخت آسان
 • امکان تبدیل به اشکال و ابعاد مختلف
 • تولید شده مطابق با استانداردهای سازمان غذا و دارو
 • استحکام کششی بالا

قیمت مواد پلی اتیلن سنگین

قیمت و فروش مواد پلی اتیلن سنگین تحت‌تأثیر شرایط بازار داخلی و منابع ارزی تعیین می‌شود و تولیدکنندگان در تعیین این قیمت نقش ندارند. تولیدکنندگان فقط سهم اندکی را به‌عنوان دستمزد و هزینه تولید برای خود در نظر می‌گیرند. قیمت مواد پلی اتیلنی و قیمت مخزن آب پلی اتیلن در اثر نوسانات ارزی مدام در حال تغییر است. شما می‌توانید با مراجعه به سایت‌های فروش، مواد پلی اتیلن سنگین را با قیمت روز مشاهده و خرید کنید.

لوله های مختلف از مواد پلی اتیلن سنگین

لوله های مختلف از مواد پلی اتیلن سنگین

مقایسه لوله پلی اتیلن سنگین با لوله مانیسمان

به لوله‌هایی که از فولاد ساخته می‌شوند و هیچ‌گونه درزی در ساختار خود ندارند، لوله مانیسمان می‌گویند. تفاوت لوله مانیسمان با لوله پلی اتیلن این است که لوله پلی اتیلن به علت استحکام بالا عمر طولانی‌تری دارد. همچنین قیمت لوله‌های ساخته شده از مواد اولیه پلی اتیلن نسبت به لوله مانیسمان مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

از دیگر ویژگی‌های برتر لوله پلی اتیلن می‌توان به ضدزلزله بودن، مقاومت در برابر نشست و رانش زمین و تغییرات آب‌وهوایی اشاره کرد. برای تشخیص کیفیت لوله پلی اتیلن و اصل بودن آن بخشی از آن لوله را به آزمایشگاه‌های معتبر ارسال می‌کنند تا با انجام یک سری سنجش‌های متفاوت، استحکام دقیق آن مشخص شود.

جمع بندی

فروش مواد پلی اتیلن سنگین مزایای بسیاری دارد. فاکتور مهم در تولید محصولات پلاستیکی استحکام ماده تولید شده است. لوله‌های ساخته شده از مواد اولیه پلی اتیلن با داشتن استحکام زیاد، مقاومت در برابر عوامل خارجی، عدم پوسیدگی و ماندگاری طولانی می‌توانند در برابر انواع مواد شیمیایی، اسیدی و بازی خاک مقاومت کنند و به‌عنوان لوله‌کشی زیرزمینی برای انتقال آب مورد استفاده قرار بگیرند.

منبع

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *