مقالات

بررسی تفاوت مخزن های عمودی و افقی پلی اتیلن

مخازن عمود و افقی

امروزه مخزن آب پلی اتیلن به رایجترین انواع منابع نگهداری آب برای مصارف مختلف تبدیل شده اند و کمتر ساختمانی را می توان یافت که هنوز از مخازن قدیمی استیل یا گالوانیزه برای ذخیره سازی آب در آن استفاده شود. این تانکرهای پلاستیکی آب در اندازه ها و حجم های مختلف و در انواع تک لایه، دو لایه یا چند لایه تولید و روانه بازار می شوند. در حالت کلی و بر اساس شکل ظاهری می توان این مخازن آب پلی اتیلنی را به دو گروه عمودی و افقی تقسیم بندی نمود. انواع افقی و عمودی مخازن پلی اتیلن در مواردی از قبیل شکل هندسی، قیمت، فشار آب و دوام با هم تفاوت دارند. در ادامه این مطلب به بررسی برخی از  مهمترین این تفاوت ها خواهیم پرداخت؛

دو تفاوت عمده مخازن عمودی و افقی

همان طور که در بخش مقدمه گفته شد، دو تفاوت عمده بین مخازن آب پلی اتیلنی عمودی و افقی عبارتند از : تفاوت در شکل هندسی و تفاوت در قیمت خرید آنها؛ در ادامه هر کدام از این موارد را مورد بررسی بیشتر قرار می دهیم؛

مخزن عمودی پلی اتیلن سفید رنگ

تفاوت مخازن عمودی و افقی در شکل هندسی

تفاوت مخزن های عمودی و افقی پلی اتیلن در شکل هندسی

عمده ترین تفاوت میان مخازن آب عمودی و افقی در ساختار هندسی آنهاست. مخازن آب عمودی استوانه ای شکل هستند و به صورت ایستاده و بر روی قاعده مخزن نصب شده و مورد استفاده قرار می گیرند؛ اما مخازن افقی دارای پایه هایی نگهدارنده از جنس بدنه هستند که برای ثابت نگه داشتن آنها در محل نصب به کار می روند.

شکل هندسی مخازن عمودی و ارتفاع بیشتر آنها در مقایسه با مخازن افقی باعث می شود که آب خروجی از آنها در مقایسه با مخازن هم حجم افقی، فشار بیشتری داشته باشد؛ ضمن اینکه ساختار عمودی آنها نیز موجب می شود که نسبت به فشار آب مقاومت بیشتری داشته باشند. البته مخازن افقی نیز داران برخی مزایا هستند که از جمله مهمترین آنها می توان به سهولت در حمل و نقل  و جابجایی آنها اشاره نمود.

تفاوت مخزن های عمودی و افقی پلی اتیلن در قیمت

از دیگر تفاوت های مهم مخازن آب عمودی و افقی، اختلاف قیمتی آنها می باشد. به عنوان مثال اگر قصد خرید یک مخزن آب 3000 افقی را داشته باشید، قطعا در مقایسه با مخزن آب ۳۰۰۰ عمودی با همان مشخصات باید هزینه بیشتری را صرف نمایید؛ دلیل این اختلاف قیمت، استفاده بیشتر از مواد اولیه برای ساخته پایه های نگهدارنده و سنگین تر بودن مخازن افقی است و هیچ ارتباطی با کیفیت یا طول عمر آنها ندارد. باید توجه داشت که در حالت معمول عمودی یا  افقی بودن مخازن پلاستیکی آب تاثیر چندانی در کاهش یا افزایش طول عمر مخزن نخواهد داشت

در نتیجه کدام یک از این دو برای ما مناسب تر است

با توجه به تفاوت هایی که در مخازن آب افقی و عمودی وجود دارد، در زمان تهیه یک مخزن مناسب برای نگهداری آب، انتخاب نوع مناسب این مخازن ممکن است چالش برانگیز باشد. مقایسه انواع مختلف تانکرهای پلاستیکی عمودی یا افقی نشان می دهد که هرکدام دارای مزایا و معایبی هستند و نمی توان با قطعیت مشخص نمود که استفاده از کدام یک مناسب تر است. این تناسب را می توان به کمک افراد متخصص و با بررسی میزان بودجه، مایعی که قصد نگهداری آن را داریم و محدودیت های جانمایی، مشخص نمود. در واقع مهمترین نکته در انتخاب عمودی یا افقی بودن مخزن آب توجه به مکان نصب از نظر  ارتفاع سقف و مساحت محل نصب تانکر می باشد، بر همین اساس پیش از آنکه اقدام به خرید تانکر پلاستیکی آب نمایید بهتر است با مشورت با افرادی که در زمینه تاسیسات ساختمانی تخصص دارند، نوع نیاز خود و محل نصب مخزن را بررسی نمایید و با توجه به شرایط موجود نوع مخزن متناسب با این موارد را تهیه کنید.

یک مخزن کتابی آسانروی سفید رنگ

مخازن کتابی مناسب برای فضاهای محدود

مخازن کتابی مناسب برای مکان هایی با فضای محدود

در کنار دو نوع مخزن آب عمودی و افقی که از رایجترین انواع تانکر های پلاستیکی ذخیره آب هستند. نوع دیگری از این مخازن نیز با نام مخازن کتابی نیز وجود دارد که با عناوین مختلفی از قبیل مخزن اسلیم تانک، مخزن کتابی آسان رو و مخزن عمودی آسان رو نیز از آنها نام برده می شود. مخازن کتابی در اندازه و حجم های مختلفی بین 100 تا 2000 لیتر در انواع یک یا چند لایه تولید می شوند. این گونه مخازن برای مکان هایی که از نظر عرض و فضا دارای محدودیت هستند نصب می شوند و اغلب در طرح های تخت قائم یا افقی ساخته می شوند. مخازن آب کتابی به دلیل عرض کمی که دارند به راحتی در فضاهای باریک قابل حمل و نقل هستند و می توان آنها را در مکان هایی از قبیل اتاق ها، کنار دیوار، راهروها و پارکینگ ها نصب نمود.

مخزن پلاس

سوالات متداول

  • تفاوت اصلی بین مخازن عمودی و افقی چیست؟
    تفاوت اصلی در شکل هندسی و قیمت آنها است. مخازن عمودی استوانه‌ای هستند و بر روی قاعده نصب می‌شوند، در حالی که مخازن افقی دارای پایه‌های نگهدارنده هستند که برای ثابت نگه داشتن آنها استفاده می‌شود.
  • چرا قیمت مخازن افقی بیشتر است؟
    این اختلاف قیمت به دلیل استفاده بیشتر از مواد اولیه برای ساخت پایه‌های نگهدارنده و سنگین تر بودن مخازن افقی است و ارتباطی با کیفیت یا طول عمر آنها ندارد.
  • چه نوع مخزنی برای مکان‌های محدودی مناسب است؟
    مخازن کتابی (مخازن با طرح های تخت قائم یا افقی) برای مکان‌های محدودی که از نظر عرض و فضا محدودیت دارند، مناسب هستند. این مخازن به دلیل عرض کمی که دارند، به راحتی در فضاهای باریک قابل حمل و نقل هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *