مقالات

آشنایی با مخزن سپتیک تانک

سپتیک تانک پلی اتیلن در تهران

 مخزن سپتیک تانک مخزنی است که در ابتدای چاه جذبی قرار می گیرد تا اجازه ندهد فاضلاب به صورت مستقیم وارد این چاه شود. اما سوال بسیار مهمی که معمولاً ذهن افراد را درگیر می‌کند این است که سپتیک چه وظیفه ای را در این مسیر ایفا می کند؟ نقش اصلی آن این است که درصد خلوص فاضلاب خانگی را طوری تغییر می دهد که به سطح فاضلاب شهری برسد. استفاده از این دستگاه باعث می ‌شود ما نیازی به رسوب زدایی نداشته باشیم.

 با این حال هیچ ماده ای باعث مسدودی فاضلاب نخواهد شد؛ بنابراین به جای  این که هزینه های بسیار زیادی را برای رسوب زدایی بپردازیم، بهتر است به فکر تهیه یک سپتیک تانک با کیفیت باشیم. ما در این مقاله سعی داریم در مورد ویژگی ها و کاربرد این دستگاه صحبت کنیم؛ پس پیشنهاد می کنیم تا ادامه مطلب با ما همراه باشید.

مخزن سپتیک تانک چیست ؟

سپتیک تانک نوعی تصفیه تک واحدی محسوب می شود که با کمک باکتری های بی هوازی تصفیه بیولوژیکی را انجام می دهد. معمولاً فاضلاب از طریق لوله های ورودی وارد مخازن اولیه می شود. وقتی فاضلاب وارد این مخزن می شود، به همراه خود ذرات خارجی  معلق و ته نشین شده را می آورد. روغن ها و چربی ها چون وزن بسیار کمتری دارند در قسمت بالای آن شناور می مانند. موادی که در ته مخزن قرار می گیرند یا اصطلاحاً ته نشین می شوند  باعث رشد انواع میکروارگانیسم ها و تکثیر آن ها می شوند.

در این حین واکنش های بیولوژیکی اتفاق می افتد که باعث می شود حجم زیادی از لجن به بیوگاز تبدیل شود. علاوه بر آن، بیوگاز مواد آلی را تجزیه کرده و کار تصفیه کردن فاضلاب را نیز انجام می دهد. البته این ماده تولید شده از قسمت خروجی لوله به بیرون منتقل می شود. در این مسیر پساب وارد مخزن می شود.

 البته این پساب از طریق مسیری که در اطراف دیواره ایجاد شده به قسمت مخزن ثانویه ورود پیدا می کند. همان طور که به این موضوع اشاره کردیم روغن ها و چربی ها روی آب شناور می مانند و پساب زلال از مخزن تخلیه می شود.

آشنایی با مخزن سپتیک تانک

کاربرد های مخزن سپتیک تانک

این وسیله به دلیل ویژگی های ساختاری خود کاربرد های زیادی دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

 1. این دستگاه در فاضلاب رستوران ها و سالن غذاخوری استفاده می شود تا از گرفتگی لوله ها جلوگیری کند. علاوه بر آن ذراتی که در فاضلاب ته نشین می شوند با وجود سپتیک تانک حذف شده و لوله ها و دیواره آن ها را پاکسازی می کند.
 2. در سیستم‌ تصفیه فاضلابی استفاده از این دستگاه باعث می شود که متعادل سازی انجام شده و پمپاژ به راحتی انجام شود.
 3. در واحد های مسکونی، مجتمع های اداری، رستوران ها، کارخانه های تولیدی، دامداری ها، مجتمع های درمانی، مجتمع های ورزشی، واحد های ویلایی، هتل ها، مرغداری ها کار پیش تسویه و تصفیه مقدماتی انجام می دهد.
 4. از سپتیک تانک در مکان هایی که احتمال آلودگی بسیار بیشتری وجود دارد استفاده می شود.
 5. بهتر است به این مورد توجه کنید که وجود این وسیله در مکان هایی که بیشتر با آب و فاضلاب سر و کار دارند بسیار ضروری است.

انواع مخازن سپتیک تانک

مخزن سپتیک در انواع متفاوتی تولید می شود که از جمله آن می ‌توان به مخزن سپتیک پلی اتیلن، بتنی، استیل و فایبرگلاس اشاره کرد. در ادامه به توضیح از این مخزن سپتیک پلی اتیلن می پردازیم.

کاربرد های مخزن سپتیک تانک

 روش نصب و راه اندازی مخزن سپتیک تانک

در حالت کلی سپتیک تانک به ۳ شکل زمینی، هوایی و دفنی نصب می شود. با توجه به اینکه در اغلب موارد این دستگاه در ابتدای فاضلاب ها در زیر زمین به حالت دفنی قرار می گیرد؛ بنابراین روش نصب آن به این صورت است که قبل از نصب، میزان تحمل سپتیک تانک را با توجه به خاک های اطراف می سنجند و اگر مقاومت کافی از خود نشان ندهد سعی می کنند که تانک را با ابعاد و جنس متفاوتی جایگزین کنند.

 در واقع تانکی را در زیر زمین دفع می کنند که تحمل خاک و نشست فاضلاب را داشته باشد. سپس اندازه زمین را در حدود ۱ متر حفر می کنند و بعد از این که عمق گود به میزان مطلوبی رسید آن را با استفاده از جرثقیل در گود قرار می دهند.

انواع مخازن سپتیک تانک

 ویژگی های مخزن سپتیک تانک

این تانک در ابعاد مختلفی و با ابزار هایی مانند پلاستیک، فولاد، شیشه و غیره تولید می‌شود. در واقع طوری طراحی می شود تا مطابق فرآیند طبیعی عملیات تصفیه را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. از ویژگی های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. پساب خروجی را به حد استاندارد های لازم می رساند تا به چاه جذبی وارد شود.
 2. برای اینکه گاز تولیدی را از تصفیه فاضلابی خارج کند گازی به نام ونت را تولید می کند.
 3. اجازه نمی دهد تا آب و آلودگی های محیطی نشت پیدا کنند.
 4. در برابر انواع مختلف مواد شیمیایی مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می دهد.
 5. فاضلاب را به صورت کامل ایزولاسیون می کند به گونه ای که هیچ بویی از آن به مشام نمی رسد.
 6. استفاده از آن باعث شده تا بهره برداری و تخلیه لجن به ‌راحتی انجام شود که معمولا این تخلیه به صورت دفنی یا غیر دفنی صورت می گیرد.

ویژگی های مخزن سپتیک تانک

مزایا و معایب مخزن سپتیک تانک

این تانک عمر بالایی دارد و می توان تا چند سال از آن استفاده کرد. علاوه بر این مقرون به صرفه است و هزینه نگهداری پایینی دارد. این وسیله بیشتر در مناطق روستایی استفاده می شود. از معایب آن می توان به عدم کارایی مخزن اشاره کرد که آلودگی زیادی ایجاد می کند. اگر به صورت نامناسب نگهداری شود، بوی بدی را ایجاد می کند. در  فصل‌ های بارندگی ممکن است با سرریز شدن فاضلاب مشکلات بسیار بیشتری در سپتیک تانک ایجاد شود.

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن در تهران پرکاربردترین مخزن ذخیره موقت فاضلاب به ویژه فاضلاب های بهداشتی – انسانی است . سپتیک تانک پلی اتیلن درتهران توسط یک دیواره به دو بخش نامساوی تقسیم شده است . ویژگی های قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن در تهران سبب کاربرد گسترده آنها در بخش های مختلف خانگی ، بهداشتی و صنعتی شده است . محل هایی که از سپتیک تانک پلی اتیلن استفاده می کنند بسیار گسترده می باشد.

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن در تهران که یک نوع سپتیک تانک فاضلاب می باشد  و قیمت بالایی نیز دارد جهت تصفیه فاضلاب یا پیش تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیردو قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن در تهران نسبت به دیگر جاها بالا تراست. اما طراحی حجم سپتیک تانک یا ظرفیت سپتیک تانک در تهران ، تولید سپتیک تانک و نصب سپتیک تانک  در تهران مقوله ای است که نیاز به تخصص دارد. لذا تیم ما همواره آماده ارائه خدمات به شما خواهد بود.

تولید سپتیک تانک پلی اتیلن در تهران

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن در تهران بستگی به مقدار نیاز  و به سرعت تولید آن و، میزان نیاز به تحمل بار خاک و ترافیک و میزان آشنایی کارفرما با مکانیزم سپتیک تانک پلی اتیلن دارد. هر قدر نیاز به سرعت بیشتر باشد تولید کننده باید به سمت تولید سپتیک تانک پلی اتیلن برود.

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن در تهران

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن در تهران

مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن

مزایای سپتیک تانک

مزایای استفاده از سپتیک تانک عبارتند از :

۱- پیش تصفیه فاضلاب در حد ۵۰ درصد و جلوگیری از آلودگی محیط زیست

۲- هضم فاضلاب جامد درون پساب خروجی از ساختمان و تبدیل آن ها به مایع به منظور جلوگیری از گرفتگی سوراخ های چاه فاضلاب.

۳- قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن در تهران بالا است اما کیفیت آن از دیگر جاها بهتر است.

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن در تهران

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن در تهران

مخزن سپتینک تانک پلی اتیلن دست دوم

در بسیاری از پروژه ها بدلیل عدم وجود اگوی شهری پیمانکار یا کارفرما مجبور است از سپتیک تانک پلی اتیلن فاضلاب استفاده نماید. بعد از راه اندازی اگوی شهری

مخزن فاضلاب هیچ استفاده ای ندارد . لذا اغلب این افراد تمایل دارند سپتیک تانک خود را بفروشند قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن دست دوم در تهران به نسب بالا تراست اما قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن درتهران دست دوم آن مقرون به صرفه تر است.

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن در تهران

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن در تهران

محل نصب سپتیک تانک پلی اتیلن در تهران

دور از مسیر نهرها و آبگیرها باشد، در سطحی هموار ساخته شود، سپتیک تانک در جهت مخالف وزش بادهای غالب ساخته شود چند نکته درخصوص سپتیک تانک : طول انباره مستطیل شکل را ۲ تا ۴ برابر پهنای آن انتخاب می کنند.   عمق موثر برای انباره سپتیک تانک باید ۱٫۲ متر باشد، عمق موثر سپتیک تانک عبارتست از فاصله آزاد فاضلاب تا کف سپتیک تانک . فاصله سطح فاضلاب تا سقف انباره سپتیک تانک حداقل باید ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر باشد.باید توجه داشت که برای نصیب این مخزن قیمت سپبتک تانک پلی اتیلن در تهران نیز بالا تر است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *